طراحی جلد کتاب

مهمترین هدف در طراحی جلد کتاب ، ایجاد هیجان و جلب توجه خریدار است. به این موضوع فکر کرده‌اید که برای ایجاد جذابیت در طراحی به چه نکاتی رعایت کنید.

مهمترین هدف در طراحی جلد ، ایجاد هیجان و در نتیجه جلب توجه خریدار است. این همان موضوعی است که هر مولف را وادار به اهمیت دادن به یک طراحی حرفه‌ای گرافیک برای کتاب خود می‌سازد. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که برای ایجاد جذابیت در طراحی کتاب خود چه نکاتی را باید در ترکیب رنگی، نوع فونت و نوع طرح به فرد مورد اعتماد خود ارایه دهید؟

شما به عنوان یک مولف دارای ذهنی خلاق هستید و به احتمال زیاد از قبل به خوبی می دانید که طراحی جلد کتاب تان به چه اندازه باید با آن چه نوشته اید در تناسب باشد و ایده هایی هم برای آن در ذهن دارید. تنها چیزی که به آن نیاز دارید، کسی است تا طراحی کتاب را به او بسپارید تا بتواند ایده های شما را در صورت نیاز بعد از اصلاح، پیاده سازی کند. به عبارت بهتر، طرح جلد شما بیشتر به حوزه بازاریابی مربوط  می شود تا محتوا. طراحی شما باید بتواند نظر مخاطب را جلب کرده و او را آن چنان درگیر سازد که نسخه فروشی کتاب تان را به محض دیدن جلد آن به دست گرفته و برای خرید آن به سراغ متن نوشته شما برود. در حقیقت اولین چیزی که خریدار را به خواندن ورق به ورق یک کتاب وادار می‌کند، طراحی جلد حرفه‌ای آن است. این موضوعی اثبات شده است که یک طراحی کتاب گیرا و با کیفیت، در افزایش فروش یک ناشر بسیار موثر است.

چگونه یک جلد کتاب جذاب طراحی کنیم؟

جلد کتاب اصلی‌ترین وظیفه‌اش معرفی کتابی است که جلد آن شده است. طراحی جلد کتاب باید جذابیت‌هایی داشته باشد که مخاطب ایستاده در مقابل ویترین کتابفروشی در میان چندین جلد کتاب آن را ببیند و توجهش جلب شود. یعنی عنصر یا عناصری داشته باشد که مخاطب آن را ببیند، روی آن مکث کند، اطلاعات آن را بخواند و به یادش بسپرد، و مهم‌تر از همه وارد فروشگاه بشود و کتاب را بخرد. طراحی به نوعی خلق یک اثر هنری است زیرا بهره‌مندی از خلاقیت و زیبایی ، تناسب و توازن که از اصول خلق یک اثر هنری تجسمی است در طرح جلد کتاب نیز رعایت می‌شود.و در بازار به فروش برسد، اثری هنری خواهد بود. استفاده از یک جلد کتاب قطع وزیری به ویژه در کتاب های اول یک مولف تاثیر بیشتری دارد؛ یعنی زمانی که عموم جامعه، شناختی از مولف نداشته و مولف باید نام خود را علاوه بر انجمن های ادبی یا تخصصی صنف خود، در بین مردم نیز جا بیندازد. این موضوع به مخاطب کمک می کند تا دید بهتری نسبت به کتاب داشته و خواندن آن را جدی تر بگیرد. اما شاید نکته اصلی که مولفین در طراحی خود بسیار توجه می‌کنند، هزینه آن است. اما این هزینه کرد ضمن اینکه بالا نیست، موفقیت مولف را نیز تضمین می‌کند.

چگونه یک جلد کتاب جذاب طراحی کنیم؟

شاید شما بارها به این فکر افتاده‌اید که خودتان با اندک اطلاعاتی که از نرم افزارهای گرافیکی دارید، طرحی را برای جلد کتاب خود خلق کنید! اما بهتر است قبل از این کار به این نکته توجه کنید که هر کاری، نیاز به متخصص دارد. حتی طراحی کتاب ! این موضوع را همیشه در نظر داشته باشید که هزینه طراحی کتاب توسط یک فرد متخصص پنج درصد هزینه تولید کتاب هم نیست، اما تاثیر بسیاری بر استقبال مخاطبان از آن دارد.

نکته سوم : مردم کتاب شما را از طراحی جلد آن قضاوت می‌کنند، زیرا انسان‌ها ذاتا بصری هستند و زیبایی را دوست دارند بنابراین به هنگام سفارش کار توجه کنید که یک طراح حرفه‌ای تصاویری را خلق می‌کند که در عین سادگی چشمان مخاطب را تسخیر کند.

نکته چهارم: هیچ گاه در سفارش طراحی کتاب ، تصاویر بی کیفیت آماده در اینترنت را  به طراح پیشنهاد ندهید. توجه داشته باشید تنها کسی که می‌تواند مشاور مناسبی در خصوص جلد کتاب شما باشد، یک فرد حرفه‌ای است. بنابراین صرفا ایده خود را بیان کنید و پرورش ایده و پیاده‌سازی آن را به طراح بسپارید.

نکته پنجم: در طراحی کتاب خود، بر حسب محتوای آن فونت مناسب را پیشنهاد دهید. هر فونتی که از نظر شما زیباست، برای جلد کتاب قابل استفاده نیست. به عنوان مثال فونت های ایتالیک و یا کمیک برای کتاب‌های ادبی اصلا انتخاب مناسبی نیستند. بنابراین گزینش بهترین فوت در طراحی  کتاب خود را به گرافیست مورد اطمینان خود بسپارید. علاوه بر این هیچ گاه بر استفاده بیشتر از دو نوع فونت مختلف در طراحی اصرار نورزید.

نکته آخر: بهتر است پیش از ارایه ایده اولیه توسط طراح، چند نمونه از طراحی کتاب متناسب با ژانر محتوایی اثر خود را که مد نظرتان است، به گرافیست پیشنهاد دهید. با این کار به متخصص کمک می‌کنید با نزدیک شدن به ذهن شما، با ترکیب انواع مختلف طراحی، بهترین اثر را خاص شما ارائه دهد. توجه کنید که این موضوع در طراحی کتاب صرفا ارایه یک سیگنال به گرافیست است، نه اجازه کپی دادن به وی!

چه نکاتی باید در طراحی جلد کتاب مد نظر قرار گیرد؟

نکته اول: برای طرح جلد کتاب تان همواره مخاطب هدف خود را در نظر بگیرید؛ هر مخاطبی قرار نیست خواننده آثار شما باشد. برای شناسایی مخاطبان خود، می توانید فهرست پرفروش های ژانر اثر خود را بررسی کنید و سپس با توجه به ویژگی های و سلیقه این گروه، جلد کتاب خود را طراحی و تولید کنید.

یکی از نکات قابل توجه در طراحی جلد ویترین بودن آن است. این ویترین باید دو ویژگی مهم «زیبایی و جذابیت» و «مرتبط بودن با محتوای کتاب»‌ را داشته باشد و همچنین انتخاب “فونت مناسب” در جلد کتاب نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

نکته دوم: در بررسی طرح ارائه شده توسط طراح اثرتان مطمئن شوید که طراحی  شما می تواند پیغام “مرا انتخاب کن” را به مخاطب هدف تان منتقل کند. این جا است که باید با یک طرح جلد کتاب خوب، به خواننده دلیلی بدهید تا دست روی کتاب شما بگذارد.

نمونه کارهای طراحی جلد کتاب

پکیج های طراحی جلد کتاب

پکیج 1
320.000

تومان

ارائه 1 نمونه طرح اولیه
1 مرحله اصلاح
پیشنهاد و درج متن پشت جلد کتاب
مشاوره چاپ کتاب
عکاسی و تصویرسازی ویژه کتاب
پکیج 2
بهترین قیمت/ بیشترین سفارش
ویژه
750,000

تومان

ارائه 2 نمونه طرح اولیه
2 مرحله اصلاح
پیشنهاد و درج متن پشت و روی جلد

مشاوره چاپ کتاب

عکاسی و تصویرسازی ویژه کتاب
پکیج 3
تماس بگیرید
ارائه 3 نمونه طرح اولیه
2 مرحله اصلاح
پیشنهاد و درج متن پشت و روی جلد
مشاوره چاپ کتاب
عکاسی و تصویرسازی ویژه کتاب
مراحل طراحی:

ایده پردازی، مشاوره، ارائه نمونه، دریافت بازخورد، تحویل نهایی

مدت زمان طرح اولیه:

سه روز

حداکثر زمان تحویل نهایی:

10 الی 30 روز

چرا باید طراحی جلد کتاب خود را به دوسنت بسپاریم؟!

اگر تاکنون به نتیجه قطعی نرسیده‌اید که از بین طراحان مختلف کدامیک را برای طراحی خود انتخاب کنید، شاید ارائه نکات مهم مورد نیاز شما در گزینش نهایی بتواند به شما کمک نماید. روشن سازی ذهن مشتری در طراحی جلد به عنوان مهمترین بخش در بازاریابی و فروش آن شاید موضوعی نیست که هر شرکت یا طراحی به شما گوشزد کند. افراد بسیاری را در بازار طراحی می‌توان یافت که صرفا آنچه خود در طراحی  کتاب مد نظر قرار دارند به مشتری پیشنهاد می‌دهند و طرحی را که زمان کمتری برای آن خواهند گذاشت ارایه می‌دهند. اما طراحان ما به شما اطمینان می‌دهند که نظرات مولف در طراحی کتاب در اولویت است. طراحان گرافیست ما به عنوان یک گوش شنوا، به نظرتان احترام گذارده و با مشاوره لازم نوآورترین طراحی جلد را برایتان آماده می‌کنند. شما فقط کافیست پس از ارایه خلاصه‌ای از کتابتان، طراحی کتاب داستان کودک متناسب با محتوا را به ما بسپارید. زیبایی و جذابیت و خلق یک اثر هنری را به ما بسپارید. ما شعار نمی‌دهیم بلکه به گفته‌ای خود اعتماد داریم و آنرا تضمین می‌کنیم. طراحان حرفه‌ای و گرافیست‌های مجرب ما پس از مشاوره لازم و ارایه نمونه‌های موفق از طراحی جلد کتاب  را به شما ارایه می‌دهند که کتاب شما را در صورت دارا بودن استانداردهای مناسب محتوایی به یک اثر پر فروش تبدیل نماید. در کنار شما هستیم از ایده‌پردازی تا طراحی مناسب نظر شما.

درخواست مشاوره

دوسنت در کنار شماست تا در تمام مسیر طراحی سایت، سئو، بازاریابی اینترنتی و نظارت مداوم، طی جلسات رایگان مشاوره همراه تجارت شما باشد.