آموزش ساخت سایت در سرویس سایتهای گوگل

شاید اولین بار باشد که ساخت سایت در گوگل را می بینید. کاربران، گوگل را با موتور جستجو آن می‌شناسند. ولی کمتر کسی با سرویس ساخت سایت در گوگل آشنا می‌باشد.

شاید اولین بار باشد که عبارت ساخت سایت در گوگل را مشاهده می‌کنید. بیشتر کاربران، گوگل را با موتور جستجو، ایمیل، نقشه یا یوتیوب می‌شناسند. مدیران وب سایت ها هم با سرویس Adwords و آنالیزور گوگل آشنا هستند. ولی کمتر کسی با سرویس ساخت سایت در گوگل آشنا می‌باشد.

گوگل به عنوان بزرگترین شرکت و دارنده محبوب ترین موتور جست و جو در جهان دارای خدمات متنوعی می باشد. sites نیز یکی از سیستم های گوگل می باشد که به شما این امکان را می دهد تا اقدام به ساخت رایگان سایت در سرویس سایتهای گوگل (google sites) نمایید. با استفاده از سرویس google sites شما می توانید تنها با چند کلیک ساده و به صورت تصویری اقدام به ساخت یک وب سایت پویا و تعاملی رایگان نمایید.

سرویس سایت ساز گوگل همانند بیشتر خدمات این شرکت، با خرید یک شرکت دیگر به وجود آمده است. گوگل در سال 2006، شرکت Jotspot را خرید. این شرکت یک پلتفرم طراحی سامانه‌های اجتماعی تولید کرده بود و موفق شده بود که به عنوان یک استارت‌آپ موفق، خودش را مطرح کند. در سال 2016، گوگل تغییرات عظیمی در این سرویس ایجاد کرد.

در حال حاضر این سرویس به صورت رایگان جهت طراحی سایت در اختیار عموم است. هدف اصلی این سرویس این است که این قابلیت را برای همه ایجاد کند که به راحتی سایت بسازند و چندین فرد بر روی یک سایت همکاری نمایند.

برنامه ساخت سایت در گوگل

برنامه ساخت سایت در گوگل

اگر اطلاعاتی راجع به زبان های برنامه نویسی و حتی html , css ندارید جای نگرانی نیست با استفاده از برنامه ساخت سایت در گوگل نیازی به دانش برنامه نویسی نخواهید داشت. در این مطلب تصمیم داریم اقدام به آموزش تصویری ساخت سایت در گوگل، در آموزش ساخت سایت در سرویس سایتهای گوگل google sites هر آنچه لازم باشد در این خصوص بدانید برای شما بیان می شود.

آموزش ساخت سایت در سرویس سایتهای گوگل

نوع ویرایشگری در سرویس sites استفاده می شود WYSIWYG می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید محتوا را ویرایش و اضافه نمایید. رابط کاربری این نوع ویرایشگر بسیار شبیه به رابط کاربری سایر ویرایشگر ها می باشد بنابراین به راحتی می توانید از آن استفاده نمایید به صورت تصویری و دستی اقدام به طراحی صفحات سایت خود در گوگل نمایید بنابراین هنگام استفاده از این ابزار نیازی به دانش HTML/CSS نخواهید داشت. کسانی که درک درست و صحیحی از HTML/CSS دارند می توانند خود کدهای این قسمت را وارد نمایند. بنابراین ویرایشگر استفاده شده در این ابزار بسیار منعطف می باشد.

مراحل ساخت سایت در گوگل

همان‌طور که گفته شد، سرویس ساخت سایت در گوگل رایگان است و شما برای قیمت طراحی سایت هزینه ای نمی پردازید. سایت‌هایی که با گوگل ساخته می‌شوند بیشتر به ویکی شباهت دارند. می‌توانید افراد مختلف را به همکاری در تولید محتوا برای سایت دعوت کنید. برای همه افراد می‌توان سطح دسترسی تعیین کرد.

در مرحله اول، برای شروع کار باید یک حساب گوگل داشته باشید. سپس به آدرس زیر بروید.

https://sites.google.com

در این صفحه، ابتدا داشبورد خود را می‌بینید که شامل وب سایت‌هایی که تا کنون ساخته‌اید یا توسط دیگران برای کار کردن بر روی آن دعوت شده‌اید.

صفحه نخست google sites

در حاشیه سمت چپ منوی کوچکی را مشاهده می‌کنید که بر روی My Sites قرار دارد. علاوه بر آن، یک گزینه Deleted Sites و Create هم می‌بینید.

Deleted Sites لیست سایت‌هایی است که پاک کرده‌اید و دیگر در دسترس نیستند. برای ساخت سایت جدید باید Create را بزنید.

پس از فشردن دکمه Create، در صفحه جدید، ابتدا یک ردیف از قالب‌های موجود را می‌بینید. در ابتدا چهار قالب وجود دارد ولی اگر Browse the gallery for more را بزنید، قالب‌های بیشتری را خواهید دید که بر اساس نوع کاربری دسته‌بندی شده‌اند.

سپس باید نام سایتتان را در فیلد Name your site وارد کنید. به صورت خودکار، در باکس بعدی، آدرس سایتتان ظاهر می‌شود که البته قابل ویرایش هم هست.

سپس تم سایت را انتخاب می‌کنید. مرحله بعدی درج Description یا توضیحات وب سایت است. در این فیلد باید شرح مختصری از وب سایت خود بنویسید. این شرح برای بهینه‌سازی موتور جستجو اهمیت زیادی دارد.

در نهایت، پس از تأیید captcha، دکمه Create website را در بالای صفحه بزنید تا سایت شما ساخته شود.

طرح سایت گوگل سایت را ویرایش کنید

هم اکنون در sites توانسته اید یک وب سایت رایگان بسازید. حال با استفاده از دکمه هایی که در اختیار دارید می توانید سایت خود را ویرایش و سفارشی سازی نمایید. برای تغییرات در قالب پیش فرض بر روی گزینه Gear کلیک کنید تا به قسمت Edit site layout بروید.

طرح سایت گوگل سایت را ویرایش کنید

حال با توجه به قالبی که در مرحله قبل انتخاب کرده اید می توانید برخی از تغییرات را در سایت اعمال فرمایید، این تغییرات می تواند شامل برخی از المان های خاص وب سایت مانند فعال کردن / غیر فعال کردن نوار کناری سایت باشد.

صفحات خود را در گوگل سایت بسازید

برای ساخت صفحه تنها کافی است بر روی Create page کلیک کنید. این کار را می بایست برای تمام صفحات مورد نظر خود انجام دهید. بعد از این مرحله می توانید نام و قالب مورد نظر آن را انتخاب نمود و یا از قالب پیش فرش web page استفاده نمایید.

ساخت صفحه در گوگل سایتس

برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید بر روی گزینه Learn more کلیک کنید. در نهایت برای صفحاتی که ایجاد می کنید یک موقعیت سلسه مراتبی را در نظر بگیرید به عنوان مثال صفحه ساخته شده را می خواهید در زیر صفحات موجود قرار دهید یا در کنار آن ها؟

درج محتوا در برنامه ساخت سایت در گوگل

گام بعدی بعد از ساخت صفحه درج محتوا در سایت می باشد. برای اضافه کردن محتوا لازم است وارد رابط کاربری WYSIWYG شوید تا بتوانید محتوای موجود خود را ویرایش و یا اضافه نمایید. با استفاده از منوهایی که این ویرایشگر در اختیار شما قرار داده است می توانید برای تغییر طرح صفحه اقدام نمایید. تغییراتی که دراین قسمت می توانید لحاظ نمایید اضافه کردن ستون، جدول، تصویر و… می باشد.

درج محتوا در برنامه ساخت سایت در گوگل

مدیریت سایت گوگل سایت

اکنون که تمام صفحات خود را ساخته اید و محتوای مناسب را در آنها درج نموده اید نوبت آن رسیده است که آن را مدیریت نمایید توجه داشته باشید دو گام قبلی را آنقدر تکرار می کنید تا فرآیند ساخت تمام صفحات مورد نظر شما به اتمام برسد.

مدیریت سایت گوگل سایت

قبل از اینکه سایت خود را برای دسترسی عموم تکمیل نمودید نوبت آن است که به کلیک بر روی گزینه Gears کلیک کنید و وارد قسمت Manage Site شوید تا برخی از عناصر و المان های مهم را تنظیم و پیکربندی نمایید. در این قسمت حتی می توانید نام سایت را تغییر داده و توضیحاتی در مورد سایت خود بنویسید.

کنترل دسترسی های ساخت ساخته شده در گوگل سایت

برای کنترل دسترسی به سایت لازم است بر روی گزینه Gear کلیک نموده و وارد قسمت Manage Site شده و از آنجا به قسمت Sharing and Permissions مراجعه نمایید.

جدیداً وب سایت هایی که توسط گوگل سایت ساخته میشوند توسط همه قابل مشاهده می باشد. چنانچه می خواهید دسترسی برخی از افراد به سایت مسدود شود، بر روی گزینه Change کلیک کرده و گزینه who has access را انتخاب نمایید با استفاده از اینکار می توانید دسترسی افراد را محدود نمایید.

پیگیری و برگرداندن تغییرات

تبریک اکنون شما موفق شده اید وب سایت خود را به صورت کامل بسازید. حال می توانید از دیگران بخواهید تا به وب سای شما مراجعه کنند. بدون شک در طول زمان ممکن است تغییراتی را در سایت خود اعمال نمایید. حال اگر بخواهید تاریخچه تغییرات را مشاهده نماید چه کاری می بایست انجام دهید؟ برای مشاهده تاریخچه تغییرات تنها کافی است بر روی آیکون Gears کلیک کرده و به قسمت Revision History مراجعه نمایید.

پیگیری و برگرداندن تغییرات در google sites

با کلیک بر روی View page listing در قسمت بالایی سایت، تمامی این صفحات سایت به صورت لیست به شما نمایش داده می شود و می توانید همه نسخه های یک صفحه خاص را مشاهده نماید.

مزایای طراحی سایت با گوگل

  • ارزان بودن
  • سادگی کاربری
  • امکان همکاری با دیگران
  • امکان اتصال به سایر سرویس‌های گوگل

معایت طراحی سایت با گوگل

  • محدودیت فضای ذخیره‌سازی تا 100 مگابایت
  • امکان استفاده محدود از CSS و JavaScript
  • محدود شدن به قالب‌های سیستم
  • امکانات فروشگاهی محدود (فقط یک گجت برای اضافه کردن سبد خرید دارد)
  • مناسب نبودن جهت طراحی سایت شرکتی

گذاشتن باسخ