نکاتی پیرامون طراحی جلد کتاب

کتاب آثاری است که میتواند در اعماق وجود انسان اثراتی را ثبت کند تا سال ها در ذهن آن فرد باقی بماند. تعریف مشخص و کاملی که بتواند تمام انواع گوناگون کتاب ...

کتاب آثاری است که میتواند در اعماق وجود انسان اثراتی را ثبت کند تا سال ها در ذهن آن فرد باقی بماند. تعریف مشخص و کاملی که بتواند تمام انواع گوناگون کتاب را در برگیرد ارائه نشده است. اما یک تعریف برای معرفی کتاب توسط سازمان یونسکو به ثبت رسیده است که میتوان کتاب را اثر چاپی و صحافی شده را در نظر گرفت که بیشتر از 49 صفحه داشته باشد و دارای یک عنوان باشد.

اما این ورق‌های صحافی شده باید در یک محفظه قرار گیرند که در برابر آسیب های فیزیکی بیرون در امان باشند. به این محفظه جلد کتاب میگویند. البته لازم به توضیح است که جلد کتاب بغیر از محافظت کردن، مزیت های دیگری دارد که به آن اشاره می کنید. طراحی جلد کتاب هم به زیبایی کتاب کمک میکند و از نظر روان شناختی باعث جذب خواننده کتاب می شود.

هم جهت انعکاس اطلاعاتی از محتوای داخل کتاب اطلاعاتی از نویسنده و ناشر را در بر میگیرد.

قسمتها تشکیل دهنده طراحی جلد کتاب :

جلد کتاب از سه قسمت روی جلد ، پشت جلد و عطف جلد که رابط و میان پشت ورودی جلد است تشکیل شده است.

روی کتاب آیتم های مانند نام کتاب که در نیمه بالایی کتاب جاگذاری میشود تا خواننده عنوان کتاب را سریعتر ببیند و اما بعد از عنوان کتاب قسمتی کوتاه در مورد عنوان و موضوع کتاب قرار میگیرد .بعد نام نویسنده یا گرد آوری کننده یا مترجم در قسمتهای پایین تر قرار بگیرد. اما رنگ در طراحی جلد کتاب بسیار با اهمیت است که هم میتوان این رنگ را یکدست یا میتوان رنگ روی جلد با پشت جلد متفاوت باشد.

پشت جلد کتاب :این قسمت بیشتر برای تبلیغات آن نویسنده یا ناشر استفاده میشود و یا خلاصه ای در مورد کتاب یا نویسنده را در خود جای می دهد .

عطف کتاب :شاید به جرات میتوان گفت مهم ترین قسمت یک کتاب است. زیرا وقتی کتاب در کتابخانه قرار می گیرد. اینجاست که خواننده را به خود جذب می کند. آیتم های موجود در عطف کتاب؛ شامل نام کتاب، عنوان نویسنده، نام ناشر و تعداد چاپ قرار می گیرد. قانون عطف کتاب این است که به ازای هر 100 صفحه کتاب باید یک سانتی متر عطف داشته باشد.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 کامنت
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x