09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

هاست چیست؟

هاست چیست؟ چرا به هاست نیاز داریم؟ تفاوت انواع خدمات هاست در چیست؟ پهنای باند چیست؟ و ... بیشتر در مورد هاست و فضای میزبانی وب بدانیم.
هاست چیست؟

تا به حال به فایل ها و فولدرهای کامپیوترتان دقت کردید؟ فایل های شما روی هارد لپ تاپ یا کامپیوتر شخصیتان ذخیره شده اند تا هر زمان که بخواهید، بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید. صفحه وب دقیقاً مشابه یک فایل ورد است، همانطور که فایل وردتان به فضای ذخیره سازی نیاز دارد صفحات وب هم به کامپیوتری برای ذخیره اطلاعات نیازمند است. صفحات وب در معرض بازدید عموم قرار می گیرد از این رو کامپیوتری که باید اطلاعات وب سایت ها را ذخیره کند باید نسبت به سایر کامپیوتر های شخصی قدرتمند تر باشد و با لینکی قدرتمند به شبکه جهانی اینترنت متصل شود.

به کامپیوتری که اطلاعات وب سایت را ذخیره میکند وب سرور می گویند؛ چون خدمات ارائه صفحات وب در اینترنت را برعهده دارد.

چرا به هاست نیاز داریم؟

همانطور که گفته شد برای ذخیره صفحات وب سایت سروری قدرتمند مورد نیاز است. از این رو شرکت های فراهم کننده خدمات وب تاسیس شدند که خدمات نگهداری و پشتیبانی صفحات وب و همچنین طراحی سایت را فراهم می کنند. این شرکت ها بعد از طراحی وب سایت، وب سایت شما را با لینک های قوی به شبکه جهانی اینترنت متصل می کنند و به هزاران کاربر اجازه دسترسی به وب سایت تان را خواهند داد.

تفاوت انواع خدمات هاست در چیست؟

متناسب با نیاز شما خدمات هاست مختلفی وجود دارد. با توجه به هدف وب سایت و خدماتی که ارائه می دهید نوع هاست شما هم تغییر می کند گاهی وب سایت تان نیازمند ترافیک بالا و گاهی نیازمند حجم بالا هستید.

فاکتور های اساسی در انتخاب نوع هاست:

فضای ذخیره سازی

متناسب با وب سایت شما حجم هاست شما نیز تغییر خواهد کرد. اگر در وب سایت خود از تصاویر با کیفیت و با حجم بالا استفاده می کنید و یا فیلم هایی با حجم بالا دارید فضای ذخیره سازی هاست متناسب با آن را انتخاب کنید.

معمولا فضای ذخیره سازی را بیشتر از حجم مورد نیاز خریداری می کنند تا در صورت نیاز به مشکلی برخورد نکرد.

پهنای باند

پهنای باند حجم داده های قابل انتقال از سرور برای کاربران است به طوری که بدون هیچگونه کندی یا قطعی کاربران به صفحات وب سایت شما دسترسی پیدا کنند. اندازه گیری پهنای باند کار درستی نیست ولی با توجه به نوع وب سایت و ترافیک احتمالی می توان یک مقدار حدودی برای آن در نظر گرفت.

برای مثال اگر صفحه وب سایت 10 کیلو بایت است باید پهنای باند برای هر بازدید کننده 10 کیلو بایت باشد. از این رو اگر 10 کاربر به طور همزمان صفحه وب را مشاهده کنند پهنای باند باید 100 کیلو بایت باشد زیرا سرور برای هر بازدیدکننده 10 کیلو بایت اطلاعات صفحه را منتقل می کند.

پهنای باند را معمولا به صورت ماهانه تخمین می زنند. به طور مثال وب سایت های کوچک پهنای باند حدود 500 مگابایت برای هر ماه نیازدارند.

دردسترس بودن وب سایت

گاهی به دلیل ترافیک بالا و سایر موارد سرور وب سایت دچار اختلال می شود و این اختلال وب سایت شما را برای مدتی نامشخص از دسترس خارج می کند. از دسترس خارج شدن وب سایت برای شما زیان آور است. از اینرو در انتخاب نوع هاست با سرور قوی با حداقل قطعی دقت کنید. اختلاف چند صدمی شاید به ظاهر زیاد مهم نباشد ولی در یک سال، این زمان قطعی به چندین ساعت می رسد که برای کسب و کار اینترنتی خوشایند نخواهد بود. مقدار ایده آل 99.9 می باشد.

تعداد آدرس های ایمیل

وب سایت شما به چه تعداد ایمیل نیاز دارد؟ معمولاً اکثر شرکت های طراحی وب اجازه ساخت  1 تا 10 ایمیل را می دهند. ولی هاست های با 250 تا ایمیل هم وجود دارد. در انتخاب نوع هاست به تعداد ایمیل ها حتما توجه کنید.

خدمات پشتیبانی

برای کسب وکار اینترنتی شب و روز فرقی نمی کند. از این رو ممکن است در نیمه های شب برای وب سایتتان مشکلی به وجود آید یا بخواهید خدمات هاست خود را ارتقا بدهید .

در اینجا پشتیبانی هاست اهمیت خود را نشان می دهد. هاستی باید انتخاب کرد که خدمات شبانه روزی حتی در ایام تعطیل ارائه دهد، تا در صورت بروز مشکل بتوان با کارشناسان شرکت تماس گرفته و مشکل را در حداقل زمان برطرف نمود.

22 دی 1395

دیدگاه های این مقاله