09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

سرور چیست؟

سرور یک کامپیوتر که خدماتی را برای دیگر کامپیوترها برروی شبکه خودش آماده می کند. انواع مختلفی از سرور وجود دارد.

سرور یک کامپیوتر که خدماتی را برای دیگر کامپیوترها برروی شبکه خودش آماده می کند. انواع مختلفی از سرور وجود دارد. اگر بخواهیم مثالی بزنیم، بهترین مورد سیستم حمل و نقل است. وسیله حمل و نقل، چیزی است که می تواند افراد یا اشیا از موقعیتی به موقعیت دیگر جابجا نماید. برای مثال یک تاکسی می تواند چهار نفر یا یک اتوبوس می تواند سی نفر را جابجا نماید. همه از مدل ها و انواع سیستم و وسائل جابجایی حمل و نقل هستند که از یک پایانه مسافران و افراد خود را سوار کرده و به مقصد معین می برند. اما ظرفیت هر کدام متفاوت است. سرور ها هم به همین شکل هستند. آن ها مانند یک پایانه هستند که داده ها را در خود نگه داری می کنند و با استفاده از ابزارهایی در هنگام فراخوانی داده آن ها را ارائه می دهند.

انواع سرور

هر کامپیوتر بسته به عملکرد خود ممکن است که به خدمات های مختلفی نیاز داشته باشد. هر خدمات نیاز به یک سرور دارد که در ادامه انواع آن را معرفی می کنیم:

فایل سرور:

سروری است که شامل فایل های قابل دسترس به دیگر کلاینت ها در شبکه می باشد. یک فایل سرور در اصل مسئول ذخیره و مدیریت مجموعه ای فایل ها را دارد که برای دیگر کامپیوترها قابل دسترس باشد.

سرور پرینت:

یک سرور که به یک پرینتر برای انجام پرینت توسط کلاینت ها در شبکه اختصاص داده می شود.

وب سرور:

یک سرور مجهز به HTTP با نام دامنه خاص که صفحات وب را در پاسخ به درخواست کاربران ارائه و نمایش می دهد.

سرور اپلیکیشن:

سرور اپلیکیشن مسئول ذخیره سازی و مدیریت تمام اپلیکیشن ها بین کاربران سازمان و دیتابیس است.

هر شرکتی نیاز به سرور اختصاصی خود برای ذخیره سازی و ارائه داده به کاربران دارد. البته زمانی که شما قصد انجام طراحی سایت فروشگاه اینترنتی خود دارید، شرکت طراحی سایت به شما در خصوص نوع سروری که خریداری می کند که اصولا وب سرور است، توضیحی ارائه نمی دهد و در پیش فاکتورطراحی سایت این مساله اصلا بیان نمی شود.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید:

1 اسفند 1395

دیدگاه های این مقاله

پنج × 3 =