09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

مسائل مربوط به کپی رایت

خوشبختانه اگر کسی محتوای تولید شده شما را برداشت و به نام خود عرضه کند، شما میتوانید اقداماتی در این خصوص انجام دهید.

مسائل مربوط به کپی رایت محتوا در وب سایت

همه ما میدانیم که رقابت در دنیای تجارت به شکل شدیدی وجود دارد. اما مفهوم رقابت باعث نمیشود تا ما کاری را که متعلق به شرکت دیگری است، مورد سوءاستفاده قرار دهیم. متاسفانه این موضوع با افزایش و گسترش اهمیت اینترنت بدتر هم شده است.

خوشبختانه اگر کسی محتوای تولید شده شما را برداشت و به نام خود عرضه کند، شما میتوانید اقداماتی در این خصوص انجام دهید. شما میتوانید از قوانین کپی رایت و قوانین تجاری استفاده کنید. البته پیش از انجام هر اقدامی باید تحقیق کاملی انجام دهید. در قدم اول باید مشخص کنید چه کسی از اقدامات شما دقیقا کپی کاری کرده است.

هنگامی که کارهایتان را در سایت دیگری پیدا کردید به دامنه مراجعه کنید. صاحب سایت را بیابید. اگر ممکن یک است فایل PAD نصب کنید تا بفهمیم به هنگام انتشار چه کسی از آن کپی برداری کرده است.

علاوه بر انکه باید بفهمید چه کسی مالک سایت است یا چه کسی از نرم افزار استفاده میکند. باید بینیند هاستیننگ وب سایت در کجا قرار دارد. متاسفانه بعضی از کشورها از قوانین کپی رایت تبعیت نمیکنند.

پس از آنکه مشخص کردید هاست آن کجا قرار دارد سرویس TOS را استفاده کنید که با سیاست AUP قابل تایید باشد. معمولا شما اطلاعاتی را میابید که چگونه از فایل وب سایت شما سواستفاده شده است.

به طور خلاصه این قانون از تلاش های مولفان اصلی حمایت میکند. در صورتی که به عنوان کارهایی دراماتتیک، موسیقیایی ادبی و هنری اعمال شوند. همچنین این قانون فقط برای کارهای انتشار یافته نبوده و حتی ممکن است برای کارهای انتشار نیافته هم استفاده شود.

به محض آنکه شما چیزی را تحت قانون کپی رایت خلق کردید، این قانون کار شما را تحت پوشش قرار میدهد.

به یاد داشته باشید هر چند کارهای شما کپی نمیشوند. اما فعالیت هایی وجود دارد که کپی رایت به حساب نمی آید. از آنجا که قانون کپی رایت نواقصی دارد شما باید به طور کامل فردی را که متهم به کپی برداری از شماست ارزیابی کنید. سپس سعی کنید صفحات اینترنتی و از سایر مدارک مستند کپی بگیرید. همچنین ایده خوبیست که از آنها اسکرین شات نیز بگیرید.

شما میتوانید به سایتARCHIEVE.ORG  و یو آر ال سایت مورد نظر را کپی کنید. در آن صورت اطلاعات بیشتری از آن به دست می آورید و میتوانید کسی که تخلف کپی رایت انجام داده است را بیابید.

اگر شما پس از تکمیل این تحقیقات احساس کردید حق شما نقض شده است، باید گزینه هایی را انتخاب کنید. مثلا با عرضه کنندگان ثالث تماس بگیرید و آنها را از این نقض آگاه کنید. آنها مدارک شما را جمع آوری میکنند و در صورت لزوم سایت متخلف را حذف میکنند.

البته ممکن است شما واکنش فوری از این گروه ها نبینید. چرا که ممکن است آنها به دنبال عرضه کار خود باشند. البته آنها باید به شما از کاری که میخواهند انجام دهند اطلاع رسانی کنند.

در حالی که شما منتظر این اقدام از سوی آنها هستید باید یک نامه به صاحب سایت ارسال کنید و بگویید که بر این باورید که حق کپی رایت شما نقض شده و یک زمان مشخص را به عنوان آخرین فرصت حذف یا اقدامت تکمیلی برای او مشخص کنید.

در اکثر موارد حذف کافیست. پس رسانه های ثالث را پیگیری کنید تا در صورت لزوم اقدام مقتضی را انجام دهید.

 

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید:

9 اسفند 1395

دیدگاه های این مقاله

دوازده − چهار =