طراح سایت کیست؟ به چی کسی طراح وب می گویند و چه وظایفی دارد؟

طراح وب کیست؟ اولین طراح وب سایت کیست؟ کلمه طراح سایت همیشه به افرادی گفته می شود که از ابتدا تا انتها ساخت یک سایت را به عهده می گیرند اما اینطور نیست.
طراح سایت کیست

در دنیای مجازی کلمه طراح سایت همیشه به افرادی گفته می شود که از ابتدا تا انتها ساخت یک سایت را به عهده می گیرند اما درواقع اینطور نیست. اما برخی فکر می کنند طراح وب همان گرافیست است یا طراح وب یک برنامه نویس نیست! برای طراحی یک سایت، به افراد با تخصص های مختلفی مورد نیاز است مانند طراح سایت، برنامه نویس، بازاریاب اینترنتی و سئوکار، گرافیست و غیره. متاسفانه حتی افراد متخصصی که در این حوزه فعالیت می کنند، دقیقا نمی دانند نقش طراح وب دقیقا چیست! در این مقاله قصد داریم که نقش طراح سایت را در پروژه ساخت یک وب سایت بیان نماییم.

باید بدانید طراح سایت باید ظاهر سایت را در ذهن خود تصویر سازی کرده و درک کند وب سایت مورد نظر چگونه کار خواهد کرد. طراح وب حتما به داشتن مدرک مرتبط نیازی ندارد اگرچه اغلب طراحان در انواع دیگر طراحی ها تجربه داشته و یا در طراحی وب آموزش دیده اند. شما به عنوان یک طراح سایت می توانید روی انواع سایت ها از سایت های آموزشی و تبلیغاتی تا فروشگاه های اینترنتی کار کنید.

مهارت های اولیه برای یک طراح سایت حرفه ای

مهارت های اولیه برای یک طراح سایت حرفه ای

 • تسلط بر  HTML
 • تسلط بر  CSS
 • آشنایی با  JavaScript
 • آشنایی با نرم افزارهای طراحی سایت DreamWeaver به عنوان ابزار اصلی برای طراحی و استفاده از زبان های مختلف برنامه نویسی مثل html یا CSS

مقاله مرتبط: لیست برترین و بهترین نرم افزار های طراحی سایت 2020

 • تسلط نسبی بر Photoshop و تا در صورت نیاز نرم افزار  Flash
 • آشنایی با استانداردهای طراحی وب سایت و بکارگیری آنها در طرحهای خود
 • تسلط بر یکی از زبانهای برنامه نویسی ASP، PHP، Asp.Net
 • آشنایی با یکی از نرم افزارهای بانک اطلاعاتی مثل Access،Sq l ،MySql
 • گرافیک دیزاین
 • طراحی وب مولتی مدیا
 • آشنایی با علوم کامپیوتر و اطلاع از آخرین تکنولوژی های به روز کامپیوتر و ابزارهای دیجیتالی

گفتنی است وب دائما در حال پیشرفت است، پس متخصصان این حوزه و مخصوصا طراحان وب باید مدام بروز شوند وگرنه کلاهشان پس معرکه است!

وظایف طراح وب سایت

نقش طراح سایت یا وظایف طراح وب

طراح سایت شخصی است که مسئول برنامه ریزی، ایجاد و کدنویسی یک صفحه وب است. یک طراح سایت جنبه های گرافیکی و تکنیکی یک صفحه وب را مورد بررسی قرار می دهد و در واقع مسئول ایجاد ظاهر یک صفحه می باشند نه بیشتر و نه کمتر. البته همانطور که بیان شد، بعضی اوقات طراح مسئول ساخت سایت از ابتدا تا انتها یعنی حتی وظیفه برنامه نویسی و گرافیک آن را نیز به عهده خواهد داشت، اما اصولا طراحان سایت میزان دانش و تسلطشان به کدنویسی کمتر است و اینکار را به عهده برنامه نویس می گذارند.

به طور کلی مهمترین وظایف طراح وب به شرح زیر است :

 • ملاقات با مشتریان برای صحبت در خصوص نوع کار و نوع بازدید کنندگان سایت شان به منظور درک بهتر از خواسته ها و انتظارات مشتری یا کارفرما و تولید یک وب سایت بهتر و نزدیکتر به سلیقه وی
 • تهیه یک طرح که نشان دهنده ساختار سایت و نحوه ارتباط بخش های مختلف باشد – این طرح گاهی به صورت کاغذی و گاهی به صورت الکترونیکی ایجاد می شود و مبنای کار طراح وب است.
 • تصمیم گیری در مورد متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد استفاده – این بخش ها نیز با مشورت کارفرما صورت می گیرد.
 • ایجاد صفحات، آیکون ها، لینک ها و عکس ها با استفاده از نرم افزار طراحی وب –  برای این منظور نرم افزارهای متعددی تولید شده است که به نرم افزار  Dream viewer به عنوان یکی از معروف ترین آنها می توان اشاره کرد.
 • اضافه کردن امکانات مولتی مدیا مانند فیلم، صدا و انیمیشن به سایت – در این بخش نیز از نرم افزارهای متعددی استفاده می گردد.
 • آزمایش و اصلاح طراحی سایت در صورت نیاز
 • گذاشتن سایت روی سرور برای شروع کار آن و تحویل به کافرما

در سال اخیر با توجه به رشد گوشی های هوشمند و تبلت، میزان استفاده مردم از اینترنت توسط این ابزارها رشد وسیعی داشته است. بنابراین یک طراح باید با تکنولوژی های اخیر طراحی سایت ، یعنی تکنیک های واکنشگرا کردن نیز آشنایی کامل داشته باشد.

طراح می تواند به ازای تحویل یک سایت واکنشگرا هزینه بیشتری دریافت کند و این را در پیش فاکتور طراحی سایت بیان نماید.

طراح وبسایت کیست

آیا تولید محتوا برای وب سایت وظیفه طراح سایت است؟

در برخی موارد دیده شده، کارفرمایان انتظار تولید و درج محتوای وب سایت را از طراحان سایت دارند که این امر موجب ایجاد چالش بین کارفرمایان و طراحان وب سایت شده است. طبق استانداردهای تعریف شده برای شغل طراحی سایت، این گروه وظیفه ایجاد و ساخت وب سایت را بر عهده دارند و هیچ گونه تعهدی خارج از این ندارند ولی می توانند با عقد قراردادهای مجزا اقدام به تهیه و تولید محتوا و نهایت درج آن در وب سایت کارفرمایان نمایند. پس اگر بعنوان کارفرمایی هستید که قصد راه اندازی وب سایت را دارید، حتما قبل از شروع پروژه تکلیف این بخش را مشخص نماید.
در ادامه باید به یک نکته درگوشی به افرادی که در شغل طراحی وب سایت حضور دارند بگوییم. برای اینکه خروجی نهایی پروژه مورد پسند کارفرمایان و هر فرد دیگری شود، حتما باید وب سایت را بصورت تکمیل تحویل دهید و از محتوای مناسب در بخش های مختلف وب سایت استفاده نمایید. به زبان دیگر، یک وب سایت را بصورت زمین بایر تحویل ندهید و اگر می توانید چند درخت در این زمین بکارید.

محل کار طراح سایت چگونه است و کجاست؟

محل کار طراح سایت به نوع شرکتی بستگی دارد که با آن قرارداد همکاری دارد. شرکت های طراحی سایت معمولاً تمایل دارند که در زمینۀ خلاقیت با یکدیگر رقابت کنند و به همین دلیل فضای کاری طراح سایت معمولاً خلاقانه و متفاوت از مشاغل دیگر خواهد بود. شرکت های طراحی وب با کمک طراحان حرفه ای در زمینۀ خلاقیت و نوآوری بسیار پیشرفت می کنند و اصولاً هدف از ایجاد شدن این شرکت ها اشتراک گذاری ایده های افراد مختلف است. احتمال اینکه دفترها طراح سایت جوان تر را جذب کنند بیشتر است.

برنامه طراحی سایت حرفه ای

درآمد و دستمزد طراح سایت چقدر است

قطعا میزان حقوق ماهیانه و یا درآمد طراحی سایت به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال ممکن است فردی در یک شرکت طراحی سایت به عنوان نیروی تمام وقت استخدام باشد و در قالب یک کارمند ایفای نقش کند و یا ممکن است یک طراح سایت به صورت فریلنسر فعالیت داشته باشد و همینطور میتوان به صورت پروژه ای قرارداد بست و یا به صورت ساعتی یک مبلغی را با کارفرما توافق نمود.

به غیر از این موارد ذکر شده یعنی نوع قراردادی که طراح سایت با کارفرما بسته است، قطعا نرخ یک طراح حرفه ای و با تجربه نسبت به فردی که سابقه کار کم و یا مبتدی است بسیار متفاوت خواهد بود و همینطور مهارت ها و عناوین تخصص مثل طراح ui و ux یا برنامه نویس با asp.net و #c و php و…  نیز دخیل خواهد بود.

آینده شغلی یک طراح وب

طراحی سایت یک صنعت و شغل جدید است که با ظهور و پیشرفت اینترنت ایجاد شد و به ویژه در ده سال گذشته به شهرت و محبوبیت بسیاری رسیده است، چرا که رسانه ها و شبکه های دیجیتالی به بخش مهم و اصلی زندگی بسیاری از افراد تبدیل شده است. امروزه اغلب افراد برای برقراری ارتباط، دریافت اطلاعات، خرید، زندگی و فعالیت اجتماعی و… به وب سایت های اینترنتی وابسته هستند و مدام به آن ها مراجعه می کنند. دعوت به همکاری از طراحان سایت در حال رشد و افزایش است و می توان برای این حرفه آیندۀ شغلی مناسبی را پیش بینی کرد.

اگر شما عاشق کامپیوتر هستید، کمی استعداد طراحی و گرافیکی دارید و از انجام کارهای خلاقانه لذت می برید، این شغل مناسب شماست. طراح سایت حرفه ای از خلاقیت و مهارت های فنی خود برای ایجاد و طراحی وب سایت ها استفاده می کند.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید:

گذاشتن باسخ