09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

4 قانون طراحی جلد کتاب

4 قانون طراحی جلد کتاب، که هر نویسنده ای باید برای آن احترام قائل شود.

وقتی که به عنوان یک نویسنده، کتابی را که نوشته اید به همراه جلد آن ببینید، حس بسیار وصف ناشدنی خواهید داشت. ما معمولا کتاب ها را با جلد هایشان قضاوت می کنیم، زیرا در ابعاد دیگر زندگی نیز به همین صورت عمل می کنیم و از روی ظاهر هر چیز، در مورد آن قضاوت می کنیم. آیا شما افراد را با نوع پوشش آن ها قضاوت می کنید؟ در حقیقت می توان گفت قضاوت کردن از روی ظاهر بخشی از زندگی است.

اکثر نویسندگان در این زمینه اتفاق نظر دارند که تجربه، اطلاعات و مهارت یک طراح ماهر، باعث می شود که یک طراحی مناسب  و عادلانه ای برای جلد کتاب انجام شود. با این وجود تعداد اندکی از نویسندگان هم با توجه به این که از اهمیت طراحی جلد آگاهی دارند، اما مایل هستند که خودشان طراحی جلد را انجام دهند. این قضیه باعث می شود کار طراحان اندکی سخت تر شود، آن ها بایستی با ترکیب متن و عکس، شاهکاری هنری خلق کنند.

در ادامه مطلب، برای طراحان فروتن جلد کتاب و برای نویسندگان باذوق ،چهار قانون برای ارائه بهترین طراحی جلد کتاب آورده شده است.

تلاش کنید وابستگی های شخصی را محدود نمایید.

شما کاملا حق دارید که تصمیم بگیرید چه عکسی برای جلد کتابتان به کار گرفته شود. اما این که آیا انتخاب شما، بهترین انتخاب باشد و چشم انداز خوبی از کتاب داشته باشد، جای بحث دارد. نویسندگانی که تمایل دارند از آثار هنری خانواده یا دوستان خود برای جلد کتابشان استفاده کنند، معمولا به این بعد از این واقعیت توجه ندارند که ممکن است این آثار نتوانند نظر خوانندگان را به خود جلب کنند. دلیل اصلی آن ها برای استفاده از این آثار این است که آن ها می پندارند با اینکار، کتابشان به طور قابل توجهی به فروش خواهد رفت. این قضیه در مورد نویسندگانی که مایلند برای جلد کتابشان از تصاویری استفاده کنند که احساسات آن ها را به وجد می آورند و آن ها برای این احساسات ارزش قائل هستند، هم اتفاق می افتد. باید این نکته را به یاد داشته باشید که این ارزش های حسی برای خوانندگانی که با آن ها آشنایی ندارند، بی معنا هستند. خوانندگان تنها به دنبال کتاب هایی هستند که تصاویرشان جذاب و چشم نواز باشد. ممکن است تصویری از آخرین سفر خانوادگی شما به ساحل، برای شخص شما بسیار خوشایند و تداعی کننده بسیاری از احساسات باشد، اما یک خریدار، در تصویر فقط افرادی را می بیند که خیس شده اند و به خود حوله پیچیده اند!

تلاش کنید تصاویر کوچک (بند انگشتی) خوبی ایجاد کنید.

طراحان در اینباره، بسیار آگاه هستند ولی متاسفانه نویسندگان زیادی به این مساله آگاهی ندارند. جلد کتاب شما باید در اندازه کوچک هم جلوه خوبی داشته باشد، زیرا خریدارانی که از طریق سایت اقدام به خرید کتاب می کنند، بایستی بتوانند جلد کتاب را در اندازه کوچک مشاهده کنند. شاید شما می پندارید که تغییر سایز جلد کتاب، برای طراحان کاری بسیار ساده است و تنها تصویر را کوچک می کنند، این بهترین دلیلی است تا شما خودتان این کار را تجربه کنید. یک تصویر طراحی شده را انتخاب کنید و به اندازه ای تبدیل کنید که در سایت نشان داده شود، حال به دقت به این تصویر بنگرید. آیا واقعا مایل هستید بر روی این تصویر کلیک کنید؟

سعی کنید پیشنهادات طراح را مجددا تصویرسازی نکنید.

گاهی ممکن است یک طراح 3 الی 4 طرح مختلف را ارائه دهد و نظر شما را درباره آن ها جویا شود. مناسب ترین و بهترین راه پاسخ این است که نظر خود را صادقانه بیان کنید و درباره هر کدام از طرح ها بازخوردی واضح و روشن بدهید. راه نامناسب برای پاسخ این است که طرح ها را باهم مقایسه کنید و نظرتان را در مورد هر طرح در مقایسه با طرح دیگر بیان کنید. آیا اگر شما طراح بودید می توانستید چنین طرحی را انجام دهید؟

گاهی اوقات ترکیبی از بهترین ویژگی ها از موارد مختلف، نتیجه خوبی به همراه دارد اما در طراحی جلد کتاب، انجام چنین کاری به یک فاجعه منجر می شود.

یک طراح، قطعا دلایل قانع کننده ای برای جداکردن المان های طراحی دارد. اگر آن ها را با هم ترکیب کنید، جلوه زیبایی که در طرح اصلی داشت را از دست خواهد داد.

خوانندگان کتاب شما، بسیار نکته سنج هستند.

اگر کتاب شما فاقد تخیل و بی روح باشد، به آن آسیب جدی وارد می شود. بطور مثال برای طراحی جلد کتاب یا از عکس استفاده کنید یا نوشته و هیچ گاه از هر دوی آن ها برای جلد کتاب استفاده نکنید. به کارگیری از هر دو در طراحی، بسیار ناخوشایند است.

به خوانندگان کتاب، اعتبار دهید. اجازه دهید آن ها قسمت های خالی را پر کنند. لازم نیست جدول کلمات متقاطع به کار ببرید، اما به کارگیری ظرافت و یک نقشه در جلد کتاب، بسیار موثر خواهد بود.

به عنوان شرکتی فعال در حوزه طراحی از جمله طراحی سایت (قیمت طراحی سایت) و طراحی گرافیکی در کنار شما هستیم. به این نکته هم اشراف داریم که شما به مراتب سرمایه بیشتری در این راه به کار می برید. همواره با به یاد داشتن این قوانین، فرایند طراحی و نتیجه حاصل از آن به مراتب بهتر از تصور شما خواهد بود.

همه ی ما کتاب ها را از روی جلدشان قضاوت می کنیم. اما هیچ گاه تلاش یک طراح را برای انجام کارهایش، قضاوت نکنید.

3 بهمن 1395

دیدگاه های این مقاله