09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

UX چیست؟

UX یا همان تجربه کاربری در ویکی پدیا به این صورت تعریف می شود: "فرآیند افزایش رضایت کاربران با بهبود قابلیت استفاده و ایجاد یک تعامل مناسب بین کاربر و ...

UX یا همان تجربه کاربری در ویکی پدیا به این صورت تعریف می شود: “فرآیند افزایش رضایت کاربران با بهبود قابلیت استفاده و ایجاد یک تعامل مناسب بین کاربر و محصول”. همانطور که مشاهده می کنید، هیچ اشاره ای به نوع فناوری و دیجیتال های به کار رفته در طراحی سایت نشده است و هدف اصلی آن رضایت کاربر از فرآیند های و استفاده راحت از سایت می باشد.
همیشه افراد مفهوم بین UX و UI را اشتباه می گیرند. اجازه بدهید که با یک مثال این تفاوت را توضیح دهیم. فرض کنید که شما وارد یک فروشگاه بزرگ شده اید و قصد خرید از آن را دارید. تمامی محصولات به درستی قرار گرفته اند و همچنین سبدهای بسیار زیبایی برای حمل خرید شما وجود دارد. همچنین برروی دیواره ها پوسترهایی از عکس ها مناطق جهان برای زیباتر شدن محیط بصری استفاده گردیده است و در هر دسته، اشیا گرافیکی زیبایی برای تزئین آن قرار گرفته اند. شما به راحتی می توانید با توجه به دسته بندی مناسب کالاهای خود را پیدا کنید و با دستگاه های کارتخوان، مبلغ خرید خود را پرداخت نمایید وبا رضایت کامل از فروشگاه بیرون بیایید.
UI و UX در این فروشگاه چیست؟ به کار بردن عناصر گرافیکی زیبا برای بسته بندی محصولات و دسته ها، پوسترها همان UI است که در مرحله اول کاربران را به خود جذب می کند اما UX دسته بندی مناسب محصولات که باعث می شود کاربر به راحتی در فروشگاه پیمایش کند و پرداخت وجه به روش های مختلف که باعث رضایت کاربر می شود را UX گویند. UX در واقع فرآیندهایی هستند که هدف آن فقط جلب رضایت کاربر است. هر چه سایتی UX بهتری داشته باشد، قیمت طراحی سایت به مراتب بیشتر خواهد بود.
این نکته را به یاد داشته باشید که UI و UX با هم در ارتباط هستند یعنی سایت شما اول باید حالت گرافیکی زیبا که همان UI داشته تا کاربر را به سمت خود جلب کند و بعد اینکه پیمایش را توسط کاربر راحت تر کنید که در نهایت رضایت کاربر را به همراه داشته باشد. این پیمایش راحت که بیشتر توسط منوها انجام می شود در سایت یکی از اصول اولیه UX است، یعنی سایت برای کاربر قابل استفاده می باشد.

20 بهمن 1395

دیدگاه های این مقاله

3 × سه =