09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

اصول طراحی صفحات اولیه کتاب

همان گونه که احتمالا خودتان نیز می دانید به هنگام خرید یک کتاب،بعد از طراحی جلد کتاب ، اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند ، صفحات اول کتاب و فهرست اولیه آن است.
برای خرید کتاب بیش از هر چیزی ،فهرست مطالبی که در کتاب وجود دارد مهم ترین اصل است. اما باید در نظر بگیرید که شیوه ی طراحی این فهرست بندی ها بسیار مهم است.
در ادامه تصمیم داریم به ترتیبی که برای طراحی صفحات اولیه کتاب باید رعایت کنید ،اشاره کنیم.
طراحی کتاب : اولین صفحات کتاب چگونه باید باشند
معمولا تمام کتاب ها از اصول و الگوهایی کلی برای اولین صفحات پیروی می کنند.به عنوان اولین چیزی که باید در نظر بگیرید،این است که چند صفحه اول کتاب باید سفید باشد. به صورت اتفاقی کتابی را بردارید و آن را باز کنید ، متوجه خواهید شد که اولین صفخات آن سفید است. این یک الگوی کلی است و بیشتر به خاطر این انجام می گیرد که خواننده کتاب مستقیما وارد فهرست مطالب کتاب نشود .

چه الگویی را باید برای صفحات اول کتاب در پیش بگیریم ؟

در ادامه می خواهیم شما را راهنمایی کنیم تا صفحات اول کتاب خود را طراحی کنید با ما همراه باشید.

صفحه اول  سفید

آیا فکر می کنید که با انجام این کار ، برگه ها و صفحات خود را حرام کرده اید ؟ خب در پاسخ به این سوال باید مطالب زیر را عنوان کنیم :
معمولا به صفحه ی اول “آستر ” نیز می گویند.در ابتدا ،ایتن تکه کاغذ برای این گذاشته می شد تا از خود کتاب در برابر عواملی مانند گرد و خاک و … مراقبت کند. امروزه ،گرچه تمام کتاب ها با جلد کتاب به بازار عرضه می شوند اما هم چنان “آستر” به عنوان بخشی از طراحی کتاب باقی مانده است

صفحه دو  خالی و سفید

در طراحی صفحات اولیه کتاب صفحه دو بعد از صفحه یک می آید و باید مثل آن سفید و خالی باشد.آیا به دنبال تصویری برای عنوان خود میگردید؟خب پس قطعا باید آن را در این صفحه (صفحه دوم) بیاورید. اما در غیر این صورت توصیه می شود که آن را خالی و سفید نگه دارید.

صفحه سوم

یکی از قسمت های مهم طراحی صفحات اولیه کتاب  انتخاب عنوان مناسب است که باید در این صفحه درج گردد. در این قسمت باید عنوان کتاب و نام نویسنده ذکر شود.از نوشتن و درج هرگونه اطلاعات اضافه ی دیگری خودداری کنید چرا که برای این قبیل اطلاعات می توانید از صفحات دیگری استفاده کنید.
شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا باید به این اصول تن داد ؟ در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم که هر کاری قواعدی مربوط به خود را دارد و برای ارائه درست و صحیح یک کار باید به این قواعد تن داد.

صفحه چهارم

در  طراحی صفحات اولیه کتاب صفحه چهارم را دوباره سفید و خالی بگذارید

صفحه پنجم

در این بخش (که شاید بخش مورد علاقه نویسندگان باشد ) نویسنده می تواند این کتاب را به شخص یا اشخاصی که می خواهد کتابش را تقدیم کند. در ادامه به برخی نمونه های این بخش اشاره می کنیم :
برای شخص :” برای مادرم که همیشه الهام بخش من بود و ….”
نقل قولی از کتاب : ” هفت روز هفته را باید بدون تو سپری کنم و …”

طراحی صفحات اولیه
صفحه ششم

حق کپی رایت
نویسنده کتاب
عنوان کتاب
سال انتشار کتاب – شماره چاپ –
اطلاعاتی درباره انتشارات کتاب ( مانند تماس با ما و ایمیل آدرس)

تمام حقوق متعلق به انتشارات کتاب می باشد
هرگونه جزوه برداری و استفاده از متن کتاب و محتویات آن در فضای مجازی و اینترنت، کامپیوتر شخصی ، بانک داده ،ابزار آلات الکترونیکی ، فوتوکپی کردن و ضبط آن بدون اجازه ناشر کتاب ، غیر قانونی بوده و مستوجب پیگرد قانونی خواهد بود

صفحه هفتم

جدول فهرست ها
در این صفحه ها باید فهرست محتویات کتاب و شماره صفحه ی آن درج شود تا مخاطب کتاب بتواند به راحتی متن و فصل مورد نظر خود را در کتاب پیدا کند.

صفحه هشت

خالی و سفید

صفحه نهم

مقدمه
در این صفحه نویسنده باید دلایل خود را برای تحریر این کتاب ذکر کند و در صورت تمایل از اشخاصی که در روند نوشتن این کتاب وی را یاری کرده اند ، تشکر و قدردانی نماید.

صفحه ده

خالی و سفید

صفحه یازده

ابتدای کتاب
از این صفحه باید متن اصلی کتاب آغاز شود.

16 فروردین 1402

دیدگاه های این مقاله