09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

به سایتهای خود با HTTP/2 سرعت ببخشید(بخش دوم)

ر یک ارتباط چند فایل میتوانند به صورت همزمان انتقال یابند. تصحیح ها به گونه ای انجام شده اند که بجای هربار باز کردن یک ارتباط جدید ...

چگونه HTTP/2 مشکل HTTP1.x را حل کرد

HTTP/2 از SPDY طراحی و تکامل یافته، یک پروتکل که توسط گوگل طراحی شده و بازار وب را 2برابر سریعتر هدف قرار داده و مشکلات HTTP را به صورت زیر بیان میکند:

  • HTTP/2 بیشتر برای مصرف ماشینها (مرورگر شما و سرور وب سایت شما) درست شده بود تا انسانها. بیشتر باینری است تا مبتنی بر متن که آن را ذاتاً مؤثرتر میکند. انتقال و تجزیه داده ها با استفاده از پروتکلهای باینری سریعتر انجام میشود.
  • در یک ارتباط چند فایل میتوانند به صورت همزمان انتقال یابند. تصحیح ها به گونه ای انجام شده اند که بجای هربار باز کردن یک ارتباط جدید (برگشت پستچی به مبدأ) شما میتواند منابع را در یک اتصال، خط لوله کنید و همه منابع میتوانند در یک ارتباط حمل شوند (پسچی ما همه چیز را در یک وَن میریزد و با آماده یکبار حرکت کردن میشود).
  • هل دادن سرور برای ارسال فایل که برای مرورگر ها نیاز است. در x مرورگر وب بود که از سرور وب برای نیاز منابع درخواست میفرستاد. هل دادن سرور HTTP (که به عنوان بخشی از HTTP/2 پیاده سازی شده است) به سرور اجازه میدهد ارسال منابعی که میداند برای مرورگر وب نیاز است را شروع کند. برای مثال شما میتوانید وب سرور را به گونه ای بسازید که منتظر مرورگر برای درخواست CSS، JS و فایلهای منابع دیگر که در هر صورت مرورگر وب به آنها نیاز دارد متوقف نشود.
  • سربرگ بسته HTTP و بهینه سازی های دیگر – بهبودهای تکنیکی که برای بهتر شدن بهره وری واقعی انتقال طراحی شده اند.

برای فعال کردن HTTP2 به چه چیز نیاز است؟

با پشتیبانی نشدن HTTP/2 روی ارتباطات کدگذاری نشده، صاحبان وب سایتها برای پیاده سازی HTTPs روی طراحی وب سایت هایشان به شدت مسلح شدند.

با بازگشت به ابتدای این مقاله ما گفته بودیم که تلاش زیادی برای فعال سازی HTTP/2 نیاز نیست. فعال سازی HTTP/2 چیزی است که باید در سطح وب سرور انجام پذیرد. بیشتر وب سرورها مانند Apache، Nginx، IIS و وب سرورهای برجسته دیگه هم اکنون از HTTP/2 پشتیبانی میکنند.

اگر شما وب سرور خودتان را اجرا میکنید، کافی است شما آن را اجرا کرده و کتابخانه HTTP/2 را فعال کنید. اگر بطور مثال طراحی سایت فروشگاه اینترنتی شما با یک کمپانی میزبان، میزبانی شده، بررسی کنید که هم اکنون وب سرور قادر به فعال سازی HTTP/2 است.

HTTPS و راه حل های آن

بیشتر وب سرورهای برجسته به طور کامل HTTP/2 را پشتیبانی میکنند. اما آنها تنها از HTTP/2 در حالت رمزنگاری شده پشتیانی میکنند. دلیل این امر این است که فعال سازی HTTPS (رمزنگاری شده) نیازمند یک حرکت قدرتمند در کل وب است که باعث افزایش قیمت طراحی سایت نیز میشود. این مقدار دهی اولیه HTTPS، با قدرت تمام نیاز به HTTPS در همه وب سایتها را نشان میدهد.

با پشتیبانی نشدن HTTP/2 روی ارتباطات کدگذاری نشده، صاحبان وب سایتها برای پیاده سازی HTTPs روی وب سایتهایشان به شدت مسلح شدند.

البته این امر لزوما چیز بدی نیست. پیاده سازی HTTPS برای برتری های امنیتی و خصوصی مهم است. با جمع شدن کمپانی ها برای تشکیل یک صدور گواهی که به آن رمزنگاری برای اجازه گواهی امین آزاد میگویند، هزینه کلی برای بدست آوردن یک گواهی و پیاده سازی HTTPS خیلی ارزانتر شد. این کارها تا چند وقت پیش بسیار هزینه بردار بود.

پیاده سازی HTTPS چیزی نیست که شما آن را بدون داشتن تفکر لازم انجام دهید. ممکن است شما احتمالاً بخواهید در مورد این موضوع با توسعه دهنده وب سایت خود یا کسی با مهارت تکنیکی کافی صحبت کنید. در بیشتر مواقع، کمپانی میزبان شما باید بتواند شما را در این مسیر همراهی کند.

البته، به شدت پیشنهاد میشود که شما از پیاده سازی HTTPS استفاده کنید. علاوه بر ایمنی اضافی، شما میتوانید با فعال سازی قابلیت HTTP/2 بر سرعت وب سایت خود بیافزایید. این چیزی است که ما به آن وضعیت برد برد میگوییم.

آیا تکنیکهای بهینه سازی دیگری هم نیاز است؟ هم بله و هم خیر.

بهینه سازی های خاص با هدف کاهش درخواستهای وب ضروری نیست. اگر سایت شما دچار تحمل زمان محاسباتی برای ترکیب JS، CSS، و فایلهای دیگر است این امر در واقع هزینه سربار میشود. آدرس دهی هدر رفته که در بالا به آن اشاره شد دیگر لازم نیست.

در جهت دیگر چنین بهینه سازی ای مانند کش کردن، کاهش اندازه منابع، ارسال محتوا روی یک CDN، انتخاب یک سرور میزبان عالی و بهینه سازیهای دیگر که به انواع ناکارآمدیهای می پردازند باید سرجای خود بنشینند.

مزیت HTTP/2 این است که نه تنها باعث سریعتر بالا آمدن وب سایت شما میشود، بلکه شما را قادر به ساخت وب سایت ایمن تر میکند. بحثی در مورد وجود برتری در هر دو مورد نیست. HTTP/2 قدم بعدی برای سریعتر ساختن تمام وب است. بیایید همه ما بخشی از آن باشیم و به تحقق آن کمک کنیم.

13 خرداد 1396

دیدگاه های این مقاله