09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

طراحی جلد کتاب سفارشی

نکاتی که پیش از سفارش جلد کتاب خود باید به آن توجه کنید

فارغ از تمای مراحل مختلف مربوط به چاپ و نشر کتاب خود، نیاز به طراحی یک جلد مناسب برای ارائه به ناشر مورد نظر است. برخی از نویسندگان طراحی جلد کتاب خود را به طراحان فعال در انتشارات مد نظر می سپارند اما بسیاری ترجیح می دهند فرد مورد نظر را خود انتخاب کرده و از وی بعنوان فردی که جلد کتاب آنها را طراحی می کند استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم خلاصه ای از نکات مورد نیاز پیش از سفارش و در نتیجه انتخاب طراح مناسب را به برای شما برشماریم. اغلب افرادی که بعنوان طراحان جلد کتاب به شما معرفی می شوند، طراحی پوستر ، جلد کتاب، بروشور و غیره را بطور عمومی انجام داده اما برخی نیز در حوزه مورد نظر شما متخصص می باشند. بنابراین انتخاب فرد مناسب با هدف شما، منجر به دستیابی به بهترین نتیجه خواهد شد.

  1. عنوان و نام نویسنده

مشخص کردن نام نویسنده و عنوان کتاب و جمله ای کوتاه که معمولا در زیر عنوان نوشته می شود (الزامی نیست)، در هنگام سفارش جلد به طراح کمک می کند تا بخشی از طرح را براساس آن سازماندهی کند. البته این موارد را می توان پس از ایجاد طرح کلی نیز کمی تغییر داد.

  1. ژانر و موضوع کتاب

ارائه شرحی کامل از ژانر و موضوع کتاب به طراح منتخب شما بسیار مهم و اساسی می باشد. هر موضوعی، طراحی مختص به خود را داشته و تناسب بین محتوای کتاب و طرح و رنگ های استفاده شده در روی جلد از اهمیت زیادی برخوردار است.

  1. ابعاد کتاب (قطع کتاب و تعداد صفحات)

خواه کتاب شما بصورت الکترونیکی انتشار یافته و یا چاپی باشد، اطلاع از اندازه چاپ کتاب و تعداد صفحات الزامی است.

  1. انتخاب شیوه طراحی

پیش از انتخاب طراح، می بایست آنچه از کلیات یک طرح مد نظرتان می باشد را مشخص کنید. آیا یک طرح سنتی مطابق با کلیشه های موجود در ژانر مد نظر خود را میخواهید یا ترجیح می دهید طرحی بسیار متفاوت که قواعد سنتی را می شکند را روی جلد کتاب خود ببینید؟ همچنین ممکن است طرحی را در ذهن داشته باشید که تنها کمی متفاوت تر از سایرین است. توانایی تصمیم گیری در این موارد به شما در انتخاب یک طراح مناسب کمک کننده خواهد بود. شما می بایست پیش از نهایی کردن سفارش، تمامی آنچه در ذهن دارید را برای فرد مورد نظر توضیح دهید. توجه کنید، چنانچه ایده و نظری درمورد طرح موجود در ذهن خورد دارید، آن را با صراحت بیان کنید. ارائه نظرات و ایده های شما این امکان را به وجود می آورد که پیش از انتخاب نهایی طراح، از توانایی های او متناسب با نیاز خود آگاه شده و درصورت عدم تسلط به آنچه مورد انتظار شما می باشد، از سفارش کار به آن شخص خودداری کنید.

  1. مرور سبک طراح

پیش از سفارش نهایی لازم است که پورتفولیو و نمونه کارهای قبلی طراح را به دقت مشاهده کنید. بسیاری از طراحان سبک منحصر به فرد خود را دارند که به مثابه امضای آنان است. استفاده از رنگ های خاص، ساده بودن کار، استفاده از سطوحی با رنگ های متضاد و مواردی از این قبیل که در کارهای قبلی طراح قابل ردیابی است می تواند نتیجه نهایی طرح شما را تا حد زیادی در ذهنتان تداعی کند.

  1. بودجه شما چقدر است؟

هر طراح بسته به سابقه قبلی و شهرت خود مبلغ مشخصی را برای طراحی جلد کتاب شما مشخص می کند. طراحان مختلف با هزینه های پیشنهادی مختلف وجود دارند که می توان با توجه به بودجه ای که برای طراحی جلد کتاب خود در نظر گرفته اید، هرکدام از آنها را انتخاب کنید.

  1. تعیین وقت تحویل

حتی اگر سفارش طراحی جلد شما در ابتدای شروع به نوشتن کتابتان به طراح ارائه شده است، بازهم تعیین زمانی قطعی برای طراح جهت تحویل به موقع طرح نهایی به شما ضروری است. عدم انجام این مهم باعث می شود تا روند انجام کار شما کندتر شده و سفارش شما ما بین سایر سفارشات طراح گم شود. بطور معمول زمان تعیین شده بین 3 تا 8 هفته می باشد.

  1. جلدهای مورد علاقه شما

انتخاب 3-5 طرح جلد مورد علاقه از میان سایر کتاب ها و ارائه آن به طراح، به او این امکان را می دهد تا دید کلی از آنچه مد نظر شما است به دست آورده و بنابراین بهترین نتیجه را ایجاد کند.

  1. پشت جلد

بطور معمول، آنچه در پشت جلد کتاب آورده می شود، ارائه خلاصه ای از موضوع کتاب، بخشی منتخب از متن کتاب و یا معرفی نویسنده است. ارائه این خلاصه به طراح، علاوه بر استفاده از آن در پشت جلد، به درک بهتر موضوع کتاب شما و ساخته شدن ایده هایی جدید برای طراحی در ذهن وی خواهد انجامید. اگر هنوز خلاصه ای از مطالب برای درج در پشت جلد را آماده نکرده اید، متنی پیرامون مباحث و موضوعات اصلی، مکان ها و شخصیت های استفاده شده در کتاب (عمدتا در کتاب های داستان و رمان و کتب تاریخی)، نشانه ها و سایر مواردی اینچنینی را برای طراح آماده کرده و پس از آماده شدن خلاصه مطالب آن را برای چاپ در پشت جلد تحویل دهید.

در مجموع باید گفت که، مواردی بسیار ساده اما مهم وجود دارند که شما قبل از انتخاب یک طراح می بایست آنها را مد نظر قرار دهید. ایده ها، انتظارات، بودجه، ژانر و موضوع مورد نظر، خلاصه ای از کتاب و سبک مورد علاقه خود را از قبل مشخص کرده و در نتیجه علاوه بر تعیین خط مشی ذهنی برای خود، امکان طراحی یک جلد کاملا حرفه ای و دلخواه خود را به طراحتان خواهید داد (همانند آنچه در طراحی وب سایت ، پوسترها، تصاویر و ویدئوها بصورت آنلاین نیز می بایست مورد توجه قرار گیرد). علاوه بر این، توجه به تمام این نکات رضایت هر دو را جلب کرده و بنابراین می توان در کارهای احتمالی آتی نیز از وی برای طراحی جلد کتاب هایتان استفاده کرده و دقت و سرعت بیشتری به نتیجه نهایی خود ببخشید.

 

5 مهر 1396

دیدگاه های این مقاله

یک × 3 =