09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

بهترین رنگ برای جلد کتاب

 آیا می دانید بهترین رنگ برای جلد کتاب چه رنگی است؟ رنگ نقش بسیار مهمی در ایجاد کردن یک ظاهر مناسب برای طراحی هر جلد کتابی دارد.رنگ های غالب در یک تصویر،تاثیر بسیار مهمی دارند و نقش به سزایی در تضاد ضروری جهت جلب توجه افراد به طرح بندی ایفا می کنند.

چه رنگ هایی برای جلد کتاب مناسب است؟

علاوه بر سیاه و سفید که جهت کپی بسیار مناسب هستند ،بیشتر  رنگ برای جلد کتاب ها دو الی سه رنگ دارند.رنگ های مکمل(که در چرخه ی رنگ ها متضاد یکدیگر هستند) انرژی و قدرت را نشان می دهد در حالی که رنگ های مشابه(که در چرخه ی رنگ ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند ) هارمونی و آرامش را می رسانند.

رنگ های مکمل : قرمز و سبز- آبی و نارنجی – زرد و بنفش

رنگ های مشابه : زرد و نارنجی و قرمز – قرمز و بنفش و آبی – آبی و سبز و زرد

بهترین رنگ برای جلد کتاب

برای آموزش طراحی جلد کتاب به صورت حرفه ای به لینک زیر مراجعه نمایید

قابلیت دیداری رنگ ها

تضاد میان روشنی و تیرگی سایه ها قابلیت دیداری را افزایش داده و اطمینان حاصل می کند که کتاب شما بهترین طراحی جلد کتاب موجود در قفسه کتابخانه باشد
در حالی که رنگ های مکمل، به طور طبیعی با یکدیگر تضاد دارند ،می توانید این تضاد را با ترکیب طرح های رنگی روشن و تیره افزایش دهید
به عنوان مثال، زرد کمرنگ و سبز روشن در یک پس زمینه آبی تیره ،هارمونی فوق العاده ای از رنگ های مشابه را ایجاد میکند که می تواند فورا چشم ها را به خود خیره کرده و بهترین تضاد رنگی برای جلد کتاب باشد.

تضاد رنگ برای  جلد کتاب

هنگامی که از تصاویر برای رنگ برای جلد کتاب  استفاده می کنید ، یک الی دو رنگ که بر کل تصویر غالب هستند می تواند انتخاب رنگی شما را اسان تر کند.
اولین جلد کتابی که در زیر آمده است نوار رنگی را از پایین صفحه و از روی تصویر پروانه گرفته و به کل جلد اضافه کرده است.
عکس جلد کتاب دوم از پس زمینه ای با رنگ های مکمل برای گرافیک کار خود استفاده کرده است ( رنگ های نارنجی و آبی)
اگر از گرافیک در کار خود استفاده نمی کنید ، می توانید از بلوک های رنگی برای اضافه کردن رنگ های متنوع به جلد کتاب خود استفاده کنید و به این ترتیب تضاد رنگی را بالا ببرید .همان گونه که در کتاب سوم مشاهده می کنید که از رنگ های مشابه برای ایجاد کردن این تضاد استفاده کرده است.

رنگ مشکی برای جلد کتاب

رنگ آبی برای جلد کتاب

رنگ قرمز برای جلد کتاب

جلد کتاب با پس زمینه سفید

رنگ برای جلد کتاب هایی با پس زمینه سفید خالص و یک دست احتمالا نشانگر جلدهایی تمیز، ساده و واضح باشند.پس زمینه های تیره مانند سیاه و آبی تیره می تواند نشان گر احساسی از جدیت،شک یا جذبه باشد.
پاستل هایی مانند زرد کمرنگ یا سبز ملایم، معمولا برای کتاب هایی با موضوعات رومانس و یا قصه های سبک و ساده مناسب است.
به عنوان یک قاعده کلی، رنگ های روشن و برجسته نشان گر جسارت هستند و رنگ های نرم و ملایم سمبلی از ظرافت و زنانگی به حساب می آیند.

رنگ سفید برای جلد کتاب

پشت زمینه سیاه برای جلد کتاب
پشت زمینه سفید برای کتاب

انتخاب رنگ برای جلد کتاب

انتخاب یک رنگ برای جلد کتاب باید از نقطه ای آغاز شود که تصمیم بگیرید چه احساسی را می خواهید در خواننده ی خود ایجاد کنید.سپس، برای راهنمایی بیشتر به گرافیک کار خود نگاهی بیاندازید. به عنوان مثال، یک پروانه نارنجی روشن در یک پس زمینه ی آبی تیره می تواند طراحی قابل توجهی به حساب آید ( رنگ های مکمل)

برای دستیابی به یک ظاهر پر جنب و جوش که زیاد هم شدید نباشد ،همان پروانه ای که در مثال بالا ذکر کردیم را در یک پس زمینه ی برجسته زرد رنگ برای جلد کتاب قرار دهید (رنگ های مشابه).
به عنوان یک راه حل جایگزین برای رسیدن به یک تناژ رنگی درست، پس زمینه را با یک زرد کمرنگ ملایم تر کنید.
همه رنگ هایی که در بالا به آن ها اشاره شد برای پروانه ای که در تصویر است مناسب هستند ، و ظاهر جلد کتابتان را زیبا می سازند.
حال سوال اینجاست که کدام حس و حال برای محتوای کتاب شما بهترین است ؟چه نوع جلد کتابی را باید برای این حس و حال طراحی کنید؟

معنای رنگ ها بر روی جلد کتاب

در ادامه به فهرستی از رنگ و تناژها اشاره می کنیم که هنگامی که بر روی جلد کتاب قرار بگیرند احساس خاصی را انتقال می دهد. در برابر وسوسه ای که به شما می گوید تمام رنگ های پالت را انتخاب کنید، مقاومت کنید.
راهنمایی زیر در واقع برای افراد تازه کار است و منبعی که به آن ها پیشنهاد می کند طراحی رنگی خود را برای جلد کتاب از کدام نقطه آغاز کنند و هنگامی که به ایده هایی برا رنگ پس زمینه احتیاج دارید ، بهترین گزینه ممکن است :
قرمز : انرژی –اشتیاق-احساس- قدرت
قرمز تیره : شور –عمق-تسلط-پرستیژ
نارنجی:مثبت نگری-پویایی-خوش بینی- اعتماد به نفس
زرد کمرنگ: صمیمیت-در دسترس بودن-گرما
زرد پررنگ: جاه طلبی-انگیزه-خلاقیت-بلند پروازی
سبز: طبیعت-سرزندگی-محیط زیست-سلامت
آبی: وابستگی-اعتماد-ذهنیت-آرامش
آبی تیره: خلوص عمیق- بینش- حقیقت
بنفش روشن: موفقیت-روحانیت- حلاقیت- هارمونی
بنفش تیره : عمق- رفاه-رازآلود-فانتزی
خاکستری:پیچیدگی-دانش-پرستیژ-خرد
صورتی: جوانی-بازیگری-احساس-بی گناهی
سفید : پاک-ساده-مستقیم – بی نیاز از غیر

سیاه : جذبه – قدرت – کنترل- معما – شک و تردید
قهوه ای : طبیعی –زاده ی زمین – راحت – اگانیک
وقتی که می خواهید جلد کتاب خود را طراحی کنید ،بهتر از به قضاوت خود درباره انتخاب رنگ ها اعتماد کنید و بدانید که شهود و درک شما معمولا به درستی عمل می کنن

19 فروردین 1402

دیدگاه های این مقاله