09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

اشتباهات رایج در طراحی جلد کتاب

آیا می دانید اشتباهات رایج در طراحی جلد کتاب چیست؟ شاید شما هم جزو آن دسته افرادی باشید که اهمیت جلد کتاب برایتان تقریبا برابر با محتویات خود کتاب است و در صورتی که کتاب مورد نظر شما جلد زیبایی نداشته باشد ، احتمالا آن را خریداری نخواهید کرد.
همین مسئله و اهمیت بی حد و اندازه ی جلد کتاب، موجب شده است که طراحی آن بی نهایت حساس و با ظرافت انجام شود.
اما همیشه می توان اشتباهاتی را در طراحی جلد کتاب تشخیص داد که مدام و مدام تکرار می شوند.

چه اشتباهاتی ممکن است در طراحی جلد کتاب رخ دهد؟

در ادامه تصمیم داریم به برخی از رایج ترین اشتباهاتی که به هنگام طراحی جلد کتاب رخ می دهد اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

فونت های اولیه

یکی از اشتباهات رایج در طراحی جلد کتاب انتخاب فونت های اولیه می باشد .خب می توان این اشتباه را به راحتی متوجه شد.در واقع خیلی کم پیش می آید (اگر که واقعا چنین اتفاقی رخ دهد ) که افراد حرفه ای در زمینه طراحی جلد کتاب ؛ فونت های ساده ای که در میکروسافت ورد پیدا می کنند ،را به کار گیرند.
در عوض، طراحان جلد کتاب آرشیو بسیار بزرگی از فونت های پیشرفته دارند که برخی از آن ها را به طور رایگان دانلود کرده اند،برخی را خریده اند و برخی دیگر را صرفا به خاطر کتاب طراحی کرده اند.

اشتباهات در طراحی جلد کتاب
حاشیه های بسیار تنگ

این هم یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی جلد کتاب است که فورا می تواند اعصاب هر طراح خبره ای را خراب کند.بسیار ساده است : جلدهای کتاب حرفه ای همیشه حاشیه های عریضی را میان متن و لبه ی جلد دارند.
این کار هم برای زیبایی جلد به کار می رود و هم بسیار کابردی است.
اگر متن بیش از حد به لبه نزدیک است، می شود به هنگام چاپ جلد به راحتی بخشی از آن را قطع کرد.و متنی که نزدیک لبه باشد ، توجه نگاه را از مرکز جلد پرت می کند و فضای سفید که متعادل کننده توجه و نگاه است را بدون استفاده خواهد کرد.

خوشبختانه، این مشکل به سادگی قابل رفع است.کافیست به جلد کتاب هایی که توسط طراحان مورد علاقه تان طراحی شده اند نگاهی انداخته و ترتیب متن روی صفحه آن ها را یاداشت کنید.سپس مطمئن شوید که حاشیه بندی شما شبیه به کار آن هاست (هم در جلد جلویی و هم پشتی).
اگر این به آن معنی است که باید متن را برش دهید ،این کار را انجام دهید.
اگر جلد جلویی شما به درستی طراحی نشده باشد ، خوانندگان آن را نخواهند خرید و اگر جلد پشتی شما پر از متن باشد نیز حتی کتاب شما را باز نخواهند کرد.

 

عکس های بی کیفیت

از دیگر اشتباهات رایج در طراحی جلد کتاب می توان به انتخاب عکس ها بی کیفیت اشاره کرد .به نظر بسیار واضح و روشن می آید که تصاویری که برای جلد کتاب خود استفاده می کنید باید کیفیت بسیار خوبی داشته باشند اما هنوز هم می توان تصاویر بی کیفیت زیادی را روی جلد کتاب هایی که در بازار وجود دارد ،مشاهده کرد.معمولا می توان دید که کتاب هایی که درباره خاطرات شخصی نویسنده هستند ، طراح ترجیح داده است که از تصاویر خانوادگی قدیمی روی جلد کتاب استفاده کند.
اگر این کتاب فقط برای مطالعه ی خود و خانواده تان و البته آیندگان بود ، ایده بسیار فوق العاده ای به نظر می رسد .اما اگر می خواهید که مخاطبن بیشتری داشته باشید ، چیز جالبی نخواهد بود که عکس قدیمی دایی یا خاله تان را روی جلد کتاب بزنید و به همین خاطر بسیار حیاتی است که برای جلد کتابتان تصویری حرفه ای و با کیفیت انتخاب کنید

چگونه این مشکل را اصلاح کنیم ؟

دوباره می گوییم که باید کار دیگر طراحان حرفه ای را بررسی کنید و سپس ظاهر کتاب خود را بر اساس تجارب آن ها تغییر دهید.
مجموعه ای جلد کتاب هایی که در ژانر کتاب شما موفق بوده اند را کنار هم جمع آوری کرده و دقت کنید که از چه تم و طرح بندی ای برای کتاب خود استفاده کرده اند.تصویر کتاب شما باید فورا به مخاطب بفهماند که ژانر کتاب شما چیست بدون این که خیلی هم کلیشه ای به نظر برسد.
به عنوان مثال، یک کتاب عاشقانه شاید تصویر یک زوج را داشته باشد در حالی که یک کتاب درباره رژیم غذایی عکس یک بدنساز خوش اندام را روی جلد خود داشته باشد.
به محضی که چند ایده در ذهن خود داشته باشید ، وب سایت های عکس را برای یافتن تصویر مورد نظر خودتان جستجو کنید.
خیلی از این وب سایت ها تصاویر رایگانی را برای دانلود ارائه می کنند اما در صورتی که عاشق عکسی شدید که همه جوره برای جلد کتابتان مناسب بود ، اجازه ندهید که قیمت آن شما را دچار تردید کند و آن را خریداری نمایید.
یک تصویر قوی روی جلد کتابتان می تواند تغییر زیادی میان کلیک روی گزینه “خرید” یا کلیک روی گزینه ی ” بازگشت” ایجاد کند.

26 فروردین 1402

دیدگاه های این مقاله

4 × سه =