09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

ساختار مربوط به جلد کتاب

طراحی جلد کتابهای مختلف در سالهای اخیر، به روش های گوناگون انجام می شود اما آنچه مرسوم است، ترکیبی از تصاویر و متون می باشد.

تهیه جلد کتاب یکی از آخرین مراحل در نشر است زیرا با تغییرات احتمالی که یک کتاب ممکن است دستخوش آن شود، این بخش نیز تحت تاثیر قرار می گیرد؛ سایز کتاب، رنگ صفحات کتاب و تعداد صفحات تماما تعیین کننده شکل و نوع جلد کتاب شما هستد. دلیل موجه و مناسبی برای طراحی جلد پیش از مراحل نهایی ویراستاری کتاب و تحویل آن برای چاپ وجود ندارد زیرا انجام این کار به معنی احتمال زیاد برای تکرار دوباره این بخش می باشد.

پیش از شروع به طراحی جلد کتاب خود، 20 الی 50 کتاب مورد در ژانر مورد نظر خود را در ابعاد گوناگون بررسی کنید. توجه به اطلاعات درج شده روی جلد، پشت جلد، نحوه آرایش، تصاویر درج شده و سایر المان های مربوطه در این بررسی ضروری است. در حین بررسی هرکدام از کتب، نکات مهم را یادداشت برداری کرده تا در مراحل بعدی از آنها استفاده کنید. هرچه طرح های بیشتری از کتاب های چاپ شده در ژانر مورد نظر خود را ببینید، طرح نهایی که تحویل می دهید، حرفه ای تر خواهد بود.

طراحی و آرایش جلد

طراحی جلد کتابهای مختلف در سالهای اخیر، به روش های گوناگون انجام می شود اما آنچه مرسوم است، ترکیبی از تصاویر و متون می باشد. برای آرایش صحیح جلد کتاب، طراح می بایست از موضوع کتاب مطلع بوده و دید کلی و دقیقی پیرامون پیامی که کتاب در بر دارد داشته باشد. دقت کنید هر پیامی که قصد انتقال آن از طریق المان های جلد کتاب را دارید، از طریق رنگ و تصویر روی جلد منتقل شده و متن به کار برده شده آن را تکمیل کند.

پس از اطمینان از پیامی که قصد انتقال آن را دارید، در مورد بهترین نحو بیان آن فکر کنید. برای مثال، اگر قصد طراحی جلد کتابی مربوط به طراحی وب سایت را دارید، می بایست از گنجاندن تصاویر مبهم خودداری کرده و تصویری که برای روی جلد کتاب خود انتخاب می کنید، هدف کتاب را برای مخاطب بیان کند. استفاده از فونت های ساده و استاندارد برای این دسته از کتب علمی و آموزشی، بهترین انتخاب است.

بدیهی است که جلد کتاب اولین بخشی بوده که بیننده را به خود جلب می کند و یک هدف بزرگ را که ترغیب مخاطب برای اطلاع از جزئیات کتاب و در نتیجه اقدام به خرید آن است را دنبال می کند. عنصر اصلی که روی جلد کتاب قرار می گیرد، عنوان کتاب و نام نویسنده می باشد. برخی از کتاب ها، بخشی را به دلخواه نویسنده به عنوان توضیحاتی کوتاه در چند کلمه یا عبارت کوتاه در روی جلد کتاب و زیر عنوان اصلی به کار می برند. فاکتور مهم بعدی تصویر و یا رنگ استفاده شده به عنوان زمینه ای است که عنوان و نام نویسنده روی آن واقع شده است.

انتخاب یک عکس، طراحی گرافیکی و یا تصویرسازی مناسب یا متنی با پیش زمینه رنگی که مخاطب را جذب کند، مهم و ضروری است. نیاز است که این طراحی با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و کلیات آنچه کتاب مورد نظر قصد ارائه آن به مخاطبان دارد را بیان کند. از عناصر بصری برای ایجاد حس در مخاطب خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که آزمون و خطا در هنگام طراحی جلد جایگاهی ندارد. سعی کنید تا بهترین کار خود را تحویل داده و ارتباط بصری مناسب را با مخاطبان خود برقرار کنید.

فونت مناسب

فونتی که برای برقراری ارتباط با مخاطب خود و نوشتن مطالب روی جلد استفاده می کنید، می بایست با محتوای شما همخوانی داشته باشد؛ بنابراین سعی کنید فونتی مناسب و در راستای متن و موضوع مورد نظر را برگزینید. در هنگام انتخاب یا ساخت فونت ها، استفاده از خلاقیت را کمتر کرده و هدف اول شما خوانا بودن و ارتباط نزدیک محتوا و شکل نوشتاری باشد.

پست جلد کتاب

هنگامی که از طراحی روی جلد کتاب خود و نیل به هدف توسط آن اطمینان حاصل کردید، نوبت به طراحی پشت جلد کتاب می رسد. این بخش نیز اهمیت خاص خود را داشته و می بایست مهم تلقی شود. مهمترین بخشی که در پشت جلد کتاب مطرح می شود، توضیحاتی است که می تواند جزئیاتی را درباره نویسنده یا موضوع کتاب گفته و یا بخشی جذاب از کتاب که برای خواننده ترغیب کننده بوده را در بر بگیرد. این بخش می تواند با عکسی از نویسنده و توضیحاتی درباره کارهای پیشین او و یا جوایز دریافت شده تکمیل شود. همچنین در بخش پشت جلد کتاب، شماره استاندارد بین المللی کتاب (ISBN) و بارکد نیز می بایست درج شود.

3 آبان 1396

دیدگاه های این مقاله