09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

به سرقت رفتن طرح شما

حفاظت از سرمایه ذهنی همواره یکی از کارهای بسیار دشوار بوده و اینترنت این راه را پیچیده تر نیز کرده است.

حفاظت از سرمایه ذهنی همواره یکی از کارهای بسیار دشوار بوده و اینترنت این راه را پیچیده تر نیز کرده است. وب و دنیای آنلاین تبدیل به فروشگاه طرحهای غیر اصیلی شده است که به غارت محصولات و طرحهای دیگران می انجامد. در این مقاله قصد داریم نگاهی به برخی از دلایلی که باعث به سرقت رفتن یک طرح به صورت آنلاین شده انداخته و به توضیح پیرامون اقدامات مورد نیاز پس از به سرقت رفتن طرحتان بپردازیم.

مساله و مشکل

قرار دادن کار خود در دنیای وب منجر می شود تا کنترل بسیار کمی را بر روی بازدید کنندگان محتوای مورد نظر و آنچه که آنها از طرح شما برداشت کرده و کاری که با آن انجام می دهند داشته باشید. سایتی که به عنوان پورتفولیوی شما شناخته می شود می تواند زمینه ای باشد برای افرادی که به دنبال طراحی سریع لوگو، الگوی وب سایت و یا سایر موارد هستند باشد. یکی از اصلی ترین مسائل این است که، به سرقت بردن بخشی از یک طرق از سایت شخص دیگر، بازتولید و به فروش گذاشتن آن به راحتی قابل انجام بوده و سود بیشتری برای فرد به دنبال دارد. همچنین، مانیتور کردن این نوع از سرقت به صورت کاملا موفق بدون مدارک درست و اساسی عملا امکان پذیر نیست. بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که امیدوار باشید کسی این کار را انجام نداده و با آشنایان خود صحبت کرده تا در صورت مشاهده مراتب را به شما اطلاع دهند.

مرز صحیح

مشکل بزرگ دیگری که وجود دارد، تعریف دقیق از سارق سرمایه های ذهنی است. جامعه طراحی آنلاین در حال حاضر روزانه مملو از تعداد بسیاری مطالب ارسال شده در بلاگ ها است که می شود از آنها الهام گرفت. فردی که طراحی سایت را انجام داده است، مسلما از این چنین محتوایی برای تاثیر گرفتن در پروژه خود استفاده می کند. مرور کردن طراحی سایرین می تواند به شما ایده هایی برای رنگ بندی، طراحی تم ها، سبکهای گرافیکی، الگوها و امکانات دیگری را به همراه داشته باشد. دقیقا همان کاری که در سایر حیطه های هنری مانند عکاسی، طراحی پوستر ، طراحی لوگو، ادیت عکس و سایرین نیز به انجام می رسد؛ مشاهده و الهام گرفتن از آثار پیشین.

با اینحال، مرزی باریک اما دقیق بین الهام گرفتن و دزدین اثر وجود دارد. دقیقا جایگاه قرار گیری این مرز ممکن است برای هرکدام از طراحان متفاوت باشد. بهترین پیشنهاد این است که به صورت آگاهانه از دزدیدن ایده دیگران ممانعت کرده و از آثار هنری الهام بخش تنها به صورت ایده برای خلق آثار خود استفاده کنید و نه بیشتر. متاسفانه، حتی اگر شما اخلاق حرفه ای را به طور کامل رعایت کنید، باز هم افراد بسیاری وجود دارند که صداقت کافی را ندارند.

چگونه در مقابل این سرقت واکنش نشان دهیم؟

چنانچه متوجه شدید که شخصی از آثار هنری شما بیش از حد استفاده کرده و با به سرقت بردن ایده و طرح شما قیمت طراحی سایت کمتری را برای آن در نظر گرفته است، راحت ترین راه این است که با بیان این نکته به تمامی افرادی که با وی و طرح هایش آشنایی دارند، اثر خود را به عنوان طرحی که پیش از این به ثبت رسیده است معرفی کنید. واکنش دشوارتر آن است که طرح خود را به صورت قانونی و بسیار گران قیمت لانچ کرده که این کار ممکن است هزینه بسیار بیشتری را به شما تحمیل کند. هر دو این عملکردها در وهله اول قابل قبول نبوده و نباید به عنوان اولین انتخاب آن را مد نظر قرار داد. در ادامه چند راه به شما معرفی خواهیم کرد.

گزارش به صاحب وب سایت

اگر متوجه شدید فردی از محتوای طراحی وب سایت شما به طور واضح سرقت به عمل می آورد، می توانید با گزارش این عملکرد به صاحب وب سایت و یا تماس با کمپانی مورد نظر مراتب را به مدیران گزارش کنید.

عمومی کردن

یکی از تاکتیک هایی که به خوبی می تواند این مشکل را حل کند، اطلاع دادن این سرقت از طریق شبکه های اجتماعی پر بازدید مانند توییتر است. این کار می تواند علاوه بر آگاه کردن افراد بسیاری مبنی بر سرقتی بودن طرح فرد مورد نظر، پیشنهادات بسیاری را از طرف افراد خبره و حرفه ای در این زمینه برای شما به دنبال داشته باشد.

28 تیر 1401

دیدگاه های این مقاله

نوزده + 3 =