09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

6 راه برای ساده سازی طرح وب سایت

هرچه سادگی در طراحی وب سایت بیشتر باشد، نتیجه به دست آمده بهتر خواهد شد.

همانطور که بر همگان آشکار است، هرچه سادگی در طراحی وب سایت بیشتر باشد، نتیجه به دست آمده بهتر خواهد شد. رابط کاربری که درک و استفاده از آن ساده باشد، با احتمال بالاتری به جذب کاربران فعال و بازگرداندن مجدد آنها به وب سایت شما خواهد پرداخت.

اما چگونه می بایست این ساده سازی را به انجام برسانید؟ یکی از ترفندهای مهم و کاربردی برای انجام این کار، تعیین اهداف و مشاهده مسیر رسیدن به آنها برای کاربران است؛ بنابراین شما می بایست تمامی تلاش خود را به کار برده تا در طراحی سایت شرکتی خود، هر مسیری که به سمت اهداف مشخص شده وجود دارد را کوتاه کنید. هرچیزی که منجر به  درک عمیق تر و سریعتر کاربران از طرح شما شود می بایست در طرح گنجانده شود.

بنابراین، آنچه در این مقاله قصد بیان آن را داریم، چند ترفند کوچک است که می توانید از آن برای ساده تر کردن طرح وب سایت خود استفاده کنید. این ایده ها برای سایت های موجود و همچنین سایر سایت های قدیمی که قصد بهبود وضعیت آن را دارید کارایی دارند.

  1. تمرکز بر روی Call To Action

وب سایت شما می بایست هدفی نهایی برای هرکدام از کاربران خود در اختیار داشته باشد. این هدف می بایست برای هر فردی که با طرح و وب سایت شما ارتباط برقرار می کند، واضح و مشخص باشد.

Call To Action ها نیاز دارند که به اندازه کافی بزرگ و واضح باشند تا به خوبی دیده شده و جایگاه آن به نحوی باشد که کاربران تلاش زیادی برای یافتن این کلیدی و کلیک کردن بر روی آن نکنند.

  1. ساده سازی تعداد صفحات

آیا طرح شما مملو از صفحاتی با اطلاعات بسیار زیاد است؟ آیا این تعدد نیاز است؟

محتوای خود را به بخش های قابل مدیریت ساده سازی کنید، اما ذهن کاربران را با تعداد زیاد صفحاتی که نیاز به کلیک بر روی آنها برای دریافت محتوای مورد نظر است، خسته نکنید. سعی کنید محتوای مرتبط با هم را برای سهولت در خواندن، در یک جا نگاه داشته و از پراکندگی آن خودداری کنید.

از به کار بردن اطلاعات قدیمی و تاریخ گذشته یا آنهایی که تنها حاوی ویجت یا نقشه هستند، خودداری کنید و به جای آنها از مطالب جایگزین کاربردی تر استفاده کنید.

  1. استفاده از پالت رنگی

از آنجاکه استفاده از مقدار زیادی رنگ  با اینکه جالب بوده و باعث اینگیجمنت بالای مخاطبان می شود، اما منجر به خسته شدن مخاطب نیز می شود. بنابراین سعی کنید تنها از یک پالت رنگی حاوی دو یا سه رنگ استفاده کنید تا بتوانید طرح رنگی خود را تحت کنترل قرار دهید.

اگر تمایل دارید که طرحتان بسیار ساده باشد، از یک رنگ تک با چند سایه رنگی کوچک استفاده کنید. این روش نه تنها سادگی فراوانی را به طرح شما القا می کند بلکه استفاده از آن را برای کاربران ساده تر خواهد کرد. رنگ های کمتر خستگی ذهنی کمتری ایجاد کرده و منجر به ایجاد هارمونی و نظم ظاهری بسیار خواهد شد.

  1. ایجاد نویگیشن استاندارد

درحالیکه ساختار جایگزین یا پنهان ممکن است جالب توجه به نظر برسد، اما این ساختارها برای به اندازه قابل انتظار برای کاربران جذاب نبوده و با آنها ارتباط برقرار نمی کند. هر انحرافی از الگوی نرمال کاربر می تواند نامطلوب بوده و ذهن مخاطب را برای جابه جا شدن در سایت به خود مشغول نگاه دارد. بنابراین تلاش کنید تا از الگوهای استاندارد استفاده کرده تا وب سایت شما به سادگی قابل استفاده باشد.

با به خاطرسپاری نکات مهم، رعایت استاندارها ساده خواهد شد. به طور نرمال، المان های نویگیشن را با سه تا هشت گزینه منو طراحی کنید. بعلاوه، از منوهای نویگیشن مگا استایل که تنها زمانی محبوب بوده اند خودداری کنید. به غیر از زمانی که یکی از سایت های فروش آنلاین بسیار بزرگ در سطح جهانی باشید، دلیلی برای قرار گیری تمامی صفحات در نویگیشن وجود ندارد.

  1. از المان های UI برای یک هدف خاص استفاده کنید

آیکون ها، تصاویر و سایر المان های رابط کاربری در طرح می بایست با یک منطق و دلیل جای داده شده باشند. به خاطر داشته باشید که نباید کاربران را با دسته بندی های بسیار زیاد خسته کنید؛ اینکه شما این دسته ها را در کار خود دارید، دلیل خوبی برای گنجاندن آن در صفحات خود نیست. برای استفاده از المان های خود در طراحی سایت تهران برنامه مشخص داشته و تنها هنگامی آنها را به کار ببرید که هدف خاصی را دنبال کند.

  1. به تایپوگرافی خود دقت کنید

مدل استفاده از تایپوگرافی دقیقا مانند رنگ است. وجوه تایپی که خواندن آنها راحت تر است اغلب اشکال استاندارد داشته، اندازه یونیفرم دارند و ساده و بدون تزئینات خاص خواهند بود. استفاده از تایپوگرافی ساده بدون گزینه های بسیار زیاد به شما کمک می کند تا در صورت نیاز به سایر فونت ها و یا رنگ های برای ایجاد تاکید در متن، بتوانید به راحتی از فونت ها و رنگ های دیگر استفاده کنید. این حالت مانند زمانی است که اقدام به طراحی پوستر کرده و نیاز به ایجاد تاثیر بر روی مخاطب از طریق حروف و کلمات موجود در آن را دارید.

نتیجه گیری

طراحی وب سایت امری بسیار پیچیده بوده و طراح شما می بایست به گونه ای باشد که اهدافی که از طریق آن می خواهید با مخاطبان ارتباط برقرار کنید را به سادگی در بر بگیرد. در هنگامی طراحی وب سایت، اهداف خود و نحوه استفاده کاربران از طرحتان را به خاطر داشته باشید؛ پر کردن یک فرم، دانلود یک نرم افزار و یا خرید یک محصول. هر المان طراحی می بایست موکدا برای رسیدن به این اهداف ترتیب داده شده باشد.

12 دی 1399

دیدگاه های این مقاله

17 − دو =