09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

3 دلیل برای بزرگ بودن فونت بدنه اصلی وب سایت

اندازه متن به قابل استفاده بودن طرح وب سایت شما کمک می کند.

استفاده از فونت های بزرگ باعث می شود مخاطبان وب سایت شما، تلاش کمتری برای خواندن متون شما کرده و نیاز به زوم کردن فراوان برای خواندن متون کمتر می شود. از طرفی، تمرکز و توجه کاربران را بر روی متن شما بیشتر می کند. از آنجا که استفاده از گوشی های هوشمند شیوع بسیاری در سالهای اخیر یافته و عمده کاربران وب سایت ها از طریق مرورگرهای این دستگاه ها اقدام به خواندن مطالب شما می کنند، بنابراین افزایش اندازه تایپوگرافی در وب سایت نیز اهمیت دارد. در این مقاله، به مرور دلایل اصلی نیاز به افزایش اندازه فونت و چگونگی رفع مشکل عدم خوانا بودن مطالب در وب سایت شما می پردازیم.

  موارد استفاده از از فونت بزرگتر

استفاده از متونی با اندازه فونت کوچک، مفهومی قدیمی در طراحی وب سایت است. ایده استفاده از فونت با سایز 12 برای بدنه اصلی وب سایت، به روزهای اول رواج اینترنت و انتشار مطالب به صورت دیجیتال باز می گردد که اندازه فونت در نرم افزار فونت به 12 بود. اما رفته رفته صفحات نمایش کوچکتر شده و با وارد شدن گوشی های هوشمند به دنیای دیجیتال، اندازه 12 برای نوشتار، فشار زیادی به چشم خواننده برای خواندن مطالب وارد می آورد. استفاده از فونت های بزرگتر برای تیترها و زیر تیترها، مدت های زیادی بحثی مهم در بین افراد فعال در این حرفه بود و حتی بلاگ های معتبر آنالیز کننده نیز اذعان داشتند که اکثر فونت های مربوط به وب سایت ها برای شرایط کنونی کوچک بوده و از آن بعنوان خطاهای اصلی در طراحی یک وب سایت نام می بردند.

یک دلیل بزرگ برای اقدام به افزایش تایپوگرافی سایت خود در اینجا هست که می گوید: شما می بایست توجه کاربران را به خوبی جلب کرده و استفاده از فونت های کوچک می تواند سایر تلاش های شما در این زمینه را خنثی کرده و منجر به عدم توجه خواننده به صفحاتتان شود.

در ادامه، 4 دلیل مهم را بیان می کنیم که می تواند شما را قانع به استفاده از تایپوگرافی بزرگ در سایت خود کند.

  1. سهولت در خواندن

قابلیت خواندن متن نکته ای مهم است. فرض کنید در حال طراحی سایت فروشگاه اینترنتی هستید، چرا باید نتیجه ای را به دست آورید که برای کاربران قابل استفاده نبوده و از خواندن مطالب و در نتیجه تصمیم به خرید خود صرف نظر کنند؟

اولین نکته ای که می بایست به آن توجه کنید، عدم وسواس بر روی عددی است که اندازه فونت شما را نشان می دهد. اهمیتی ندارد که این فونت 12، 16 و یا 22 باشد؛ آنچه مهم است، قابل خواندن بودن متن است (اندازه متن جهانی نبوده و اهمیت آن بر حسب نمود ظاهری که بر روی سایت دارد می باشد). متن بدنه اصلی می بایست نسبت به سایر موارد موجود در صفحه تعیین شده و خواندن آن برای کاربران از فاصله معینی ساده باشد.

به طور میانگین، استاندارد اندازه فونت 45 تا 60 حرف در هر خط است (که شامل فواصل و نقطه گذاری ها نیز می شود) و برای عمده خوانندگان سایت ایده آل می باشد. خلق و استفاده از ترفندی که باعث سهولت در خواندن شود، در اینجا پیشنهاد می شود. فاصله بین خطوط نیز می بایست در این حالت رعایت شود. آنچه مهم است، راحت بودن خواننده هنگام دنبال کردن خطوط و حرکت از یک خط به خط دیگر است، فواصل کم و یا زیاد منجر به سردرگم شدن خواننده و عدم یافتن خطوط خواهد شد.

  1. قابل درک شدن طرح وب سایت

اندازه متن به قابل استفاده بودن طرح وب سایت شما کمک می کند. اگر مقیاس اندازه فونت متن شما به درستی انتخاب شده باشد، استفاده از فونت بزرگتر بر روی سایز سایر عناصر وب سایت مانند لینک های نویگیشن یا متن های موجود در دکمه هایی مانند سبد خرید نیز تاثیر خواهد گذاشت و منجر به افزایش مراجعه و بازدید سایت شما خواهد شد.

علاوه بر این، متون بزرگتر در جریان تولید محتوا برای وب سایت نیز تاثیر گذار است که به نوبه خود، تاثیر مثبتی بر روی جذب مخاطبان خواهد داشت. دقت داشته باشید، آنچه کاربران نیاز دارند، سهولت دسترسی به تمامی عناصر موجود در وب سایت و برقراری ارتباط مناسب با آنها برای افزایش رغبت به خرید از سایت شما است.

  1. افزایش تاثیرگذاری دیداری

آنچه نیاز دارید، تاثیر اولیه طرح وب سایت بر روی مخاطبان است. متن بزرگتر می تواند تاثیر دیداری قوی تری نسبت به متنی با اندازه کوچکتر داشته باشد. اینگونه متون واضح تر بوده و راحت تر دیده می شود به گونه ای که خواننده تمایل بیشتری به خواندن آنها دارد. تمامی این تکنیک ها توجه مخاطب را جلب کرده و وی را بر روی خواندن متن متمرکز می کند.

نتیجه ناخواسته استفاده از تایپوگرافی بزرگتر این است که تمامی بخش های موجود در وب سایت به واسطه این افزایش سایز، بزرگتر می شود. فونت بزرگتر به شما برای ساختن فضای بزرگتر در وب سایت کمک می کند. فضای بزرگتر اغلب منجر به ایجاد تجربه کاربری بهتر شده و کنتراستی را ایجاد می کند به کاربران کمک می کند تا در طرح وب سایت بیشتر دخیل باشند.

در مجموع می توان گفت استفاده از فونت بزرگ در وب سایت ها، یکی از تجربیاتی است که طراحان در طی کار با وب سایت های گوناگون در طی زمان به دست آورده و هرچه طراح وب سایت تسلط بالاتری به طراحی تجربه کاربری داشته و ارتباط وسیع تری با مخاطبان داشته باشد، دلایل عقلانی بیشتری برای به کار بردن این تایپوگرافی بزرگتر خواهد داشت. با صرف وقت و هزینه بیشتر برای طراحی سایت، آنها را بیشتر در سایت خود نگه داشته و نتیجه لذت بخشی را برایشان فراهم آورید. در این صورت ممکن است قیمت طراحی سایت ارائه شده به شما توسط طراحان بالاتر بوده، اما در نهایت کاربران از وب سایت شما راضی بوده و لذت خواهند برد.

29 آبان 1396

دیدگاه های این مقاله