09301921680
طراحی سایت از ایده پردازی تا بازاریابی اینترنتی | نمونه کارها | قیمت طراحی سایت

تاریخچه پوستر

از پوستر سالیان درازی است که بشر برای انتقال اطلاعات خود استفاده می کند. قبل از اختراع ماشین چاپ، اخبار و اعلامیه ها توسط جارچی ها به اطلاع عمومی می رسید.
اندازه استاندارد پوستر

از پوستر سالیان درازی است که بشر برای انتقال اطلاعات خود استفاده می کند. قبل از اختراع ماشین چاپ، اخبار و اعلامیه ها توسط جارچی ها که دارای صدای بلند و رسایی بودند و با گشتن در دور شهر به اطلاع عمومی می رسید.

با اختراع ماشین چاپ توسط یوهان گوتنبرگ در قرن 15 در آلمان، امکان دسترسی به اخبار توسط اکثر افراد با استفاده کاغذ افزایش پیدا کرد. بعد از این بود که جهان به سرعت تغییر کرد.

کتاب و جزوات چاپی در اوایل خیلی گران بودند و از این رو هر کسی توان مالی استفاده از آنها برای چاپ اخبار و مطالب خود را نداشت ولی قابل دسترس برای همه بودند. بعد از این اختراع بود که سواد بسیار باارزش شد و بیشتر افراد شروع به یادگیری خواندن و نوشتن کردند و بر تعداد افرادی که قادر به خواندن اخبار، اطلاعیه ها و اعلامیه که از طریق  کاغذ چاپ می شد، بودند.

نمایشنامه های شکسپیر و افراد معاصر آن با استفاده از کاغذ هایی که بعدا پوستر نامیده شد، به اطلاع عموم می رسید، در واقع تبلیغ می گردید. در این پوسترها در خصوص مکان، زمان، نام و افراد بازیگر آن اطلاع رسانی می شد. اما این پوسترها متنی بودند و به کار بردن عکس در آن ها هزینه بر بود.

تکنیک جدید که لیتوگرافی نامیده می شد، در آلمان و در سال 1796 به وجود آمد. لیتوگرافی برای تولید های انبوه مقرون به صرفه و ارزان بود و به سرعت و تا ترکیب رنگ ها ساخته می شد.

ژول چرت فرانسوی که یک هنرمند و لیتوگراف بود، امروزه او را پدر پوستر می نامند. در اوایل قرن 19ام در پاریس او با استفاده از عناصر زنده طراحی مانند رنگ، تضاد و غیره پوسترها و عکس هایی را نیز به منظور ارائه اطلاعات و اخبار و فروش محصولات تولید کرد.

پوستر و هنر طراحی پوستر اهمیت زیادی پیدا کرد. هنرمندان زیادی کم کم از این روش برای کارهای هنری خود استفاده کردند و که اولین افراد مشهور این هنر از فرانسه بودند.

امروزه شما می توانید نمونه و مثال های بسیار زیادی از انواع پوسترها در مکان های مختلف مانند نمایشگاه ها، دانشگاه ها و سطح شهر که عناصر گرافیکی ساده و متحرکی نیز تشکیل شده است، مشاهده نمایید.

 

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید:

9 اسفند 1395

دیدگاه های این مقاله